Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da kara para aklama çetesine toplam 106 yıl hapis cezası

Suudi Arabistan’da kara para aklama çetesine toplam 106 yıl hapis cezası

Pazar, 11 Nisan, 2021 - 09:15
Başkalarının banka hesapları ve ticari kayıtlarını istismar etmek mali ve ekonomik güvenliğin ihlali anlamına gelir (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’da bir kara para aklama çetesi toplam 106 yıl hapis cezasına çarptırıldı, sanıklara 1 milyon 80 bin riyal para cezası verildi ve sahip oldukları 465 milyon riyale (288 bin dolar) el konuldu.

Savcılık, 5 vatandaşın gıda maddeleri ithal etmek için 7 ticari sicil aldığını, banka hesapları açtığını ve yasadışı para yatırmak ve yurtdışına transfer etmek amacıyla bunları Arap uyruklu 16 kişiye teslim ettiğini bildirdi.

Sanıklar, kara para aklamak, yasadışı fonlara sahip olmak ve transfer etmekle suçlanırken, haklarında toplamda 106 yıl hapis cezasına hükmedildi.

1 milyon 80 bin riyal para cezası verilen sanıkların, yurtdışına aktardığı 465 milyon riyal (288 bin dolar) değerindeki fonlarına el konuldu.

Karara göre çetenin Suudi vatandaşı olan üyeleri seyahat yasağına tabi olacak ve Suudi olmayan üyeler ise cezalarını çektikten sonra sınır dışı edilecek.

Paraların transfer edildiği ülkelerden fonların geri alınması için gerekli çalışmalar da başlatıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya