Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus, vakalardaki artışa rağmen sokağa çıkma yasağından geri adım attı

Tunus, vakalardaki artışa rağmen sokağa çıkma yasağından geri adım attı

Pazar, 11 Nisan, 2021 - 10:45
Tunus’ta koronavirüs aşısı olan bir vatandaş (EPA)

Tunus Başbakanı Hişam el-Meşişi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Kays Said’in isteği üzerine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan vakalara karşı alınan gece sokağa çıkma yasağının günler sonra hafifletildiğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Fransız Haber Ajansı AFP’den aktardığı habere göre Hükümet, valilikleri geceleri toplu etkinliklerin yapıldığı Ramazan ayı boyunca, 9-30 Nisan tarihleri arasında akşam 19.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulamaya çağırdı.

Diğer yandan, turizm gelirlerinde de rekor bir düşüş yaşayan Tunus’ta salgın kapsamında alınan önlemlerin sıkılaştırılma kapsamında lokanta ve kafe sektörü başta olmak üzere çok sayıda işçi sendikaları kararı protesto etti.

Tunus Cumhurbaşkanı dün gerçekleştirilen Şehitler Günü Anma töreninde, Başbakan’dan ülkenin ekonomik ve sosyal durumunu göz önünde bulundurarak sokağa çıkma yasağının saatlerinin uzatılmasına yönelik kararın gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

el-Meşişi Cumartesi günü valilerle yaptığı toplantıda, “Ülkede epidemiyolojik durum çok tehlikeli, daha önce böyle bir duruma tanık olmadık ”açıklamasında bulundu. Başbakan aynı zamanda Cumhurbaşkanının isteğine ve Koronavirüs kapsamında uygulanan önlemlerin sıklaştırılması sonucunda haksızlığa uğradığını hisseden birçok sendikaların sorunlarına dikkat çekti.

Buna göre, Mart ayının başından bu yana olduğu gibi sokağa çıkma yasağının, gece 22:00 sabah 05:00 saatleri arasında uygulanmaya devam edeceği açıklandı.

Başbakan, maske takmaya ve sosyal mesafeyi korumaya önem gösterilmesini vurguladı.

12 milyon nüfusa sahip Tunus, salgının başından bu yana 9 bin 197 ölüm ve 268 bin 837 yeni koronavirüs vaka kaydetti. Ülkede günlük bin yeni vaka görülüyor.

Sağlık yetkilileri bu hafta, koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle ülkedeki birçok hastane bölümlerinin maksimum kapasiteye ulaştığını ve resüsitasyon destekli yatakların doluluk oranının yüzde 80’e ulaştığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya