Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de parlamento seçimlerinde kıyasıya rekabet yaşanıyor

Cezayir’de parlamento seçimlerinde kıyasıya rekabet yaşanıyor

Pazar, 11 Nisan, 2021 - 14:30
Halk hareketi, Buteflika döneminde, rejim destekçisi olan tüm partiler ve şahısları siyasetten uzaklaşmaya çağırıyor (AP)

Cezayir’de önümüzdeki 12 Haziran'da yapılması planlanan parlamento seçimleri için bağımsız aday listeleri arasında rekabet kızışıyor.

Partilerde, önceki seçim dönemlerinden farklı olarak bu seçimlerde kayda değer bir isteksizlik görülüyor. Eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'ya sadık olan partiler ise, siyasi arenaya dönmek için büyük çaba sarf ediyorlar. Halk hareketi daha önce bu partilerin yasaklanmasını talep etmişti.

İsmini açıklamak istemeyen Cezayir Yüksek Seçim Kurulu’ndan bir kaynak Şarku’l Avsat’a şunları söyledi:

“Milletvekili olmak isteyenlerin bağımsız aday listelerinden seçimlere katılma konusunda ciddi bir arzusu var. Bunun nedeni, siyasetçilerin, partiler, seçmenler ve hatta Cumhurbaşkanı Buteflika'dan sonra göreve gelen yönetim tarafından dışlandığına dair var olan inanç. Dolayısıyla partilerden adaylığını koyanların seçimlerde şansı zayıf olacak. Diğer yandan başkentte yüzlerce kişi bağımsız aday olarak seçimlere katılacak. Diğer şehirlerde de bağımsızlar arasında aday olmak için kıyasıya bir yarış hakim.”

Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun tarafından Şubat ayı başlarında feshedilen Parlamento'daki çoğunluk partilerin liderlerinin büyük bir kısmı yolsuzluk suçlamaları nedeniyle şu anda cezaevinde bulunuyorlar. Bu partiler Ulusal Kurtuluş Cephesi ve Demokratik Halk Kurtuluş cephesi.


Seçmenlerin "Twitter" ve "Facebook" hesaplarından kullandıkları oylar dikkate alındı

Cezayirlilerin televizyon kanallarında izlemeye alışkın oldukları üniversite profesörleri, güvenlik uzmanı ve ekonomistler liyakat esas alınarak geniş çapta aday gösterilmişlerdir. Aday gösterilecek isimler belirlenirken seçmenlerin "Twitter" ve "Facebook" hesaplarından kullandıkları oylar dikkate alınmıştır. Bu aday kategorisi, televizyon programlarına katılarak siyasi parti çatısında aday olan rakiplerinden daha fazla şanslı olacağını düşünüyor.

Ulusal Kurtuluş Cephesi (Cumhurbaşkanı Tebbun’a sadık) lideri Cemal bin Abdüsselam, dün, Tipaza şehrinde (başkentin 70 km batısında) düzenlediği bir basın toplantısında şunları söyledi: “Parti, adayların yararına imza toplamakta büyük sorunlar yaşıyor. Bu, adaylık dosyasının "seçim kuruluna" sunulmasının şartı. Rüşvetle imza satın alma girişimleri var.”

Tipaza’da parti çatısı altında aday olanlara imza verecek kişileri bulmanın zor olmasının nedeni siyasi oluşumların kent sakinleri nezdinde kötü şöhrete sahip olması.

Bağımsız adaylık listelerine hücum edilmesinin bir başka nedeni de Cumhurbaşkanının şahsen iki büyük sivil toplum örgütüne sponsor olması ve binlerce aktivistini bağımsız sıfatıyla seçim savaşına girmeye teşvik etmesidir. Birçoğu bu siyasi destek sayesinde milletvekili olmak için yeri doldurulamaz bir fırsat buldu. Çoğu aday adayı, yetkili makamın parlamento içindeki kotaları belirlediğine ve bunları sadakat ve tabiiyet standardına göre dolduracağına dair yaygın bir kanaate sahip.

Bloklardan biri Cumhurbaşkanının sivil toplum işleri danışmanı ve eskiden Buteflika yanlısı bir partide milletvekilliği görevi yapmış Nezih Bin Ramazan liderliğindeki Nida el-Vatan'dır. Diğer blok ise, Munther Buathin liderliğindeki Yeni Yol’dur. Buathin Buteflika’nın beşinci dönem seçim kampanyasında liderlik yaptı. Yaklaşan yeni parlamentoda Tebbun destekçisi bir çoğunluk oluşturmak amacıyla sahada her iki taraf da Tebbun yararına büyük bir kampanya yürütüyor.

Ancak bazı gözlemciler sahada gerçekleşen bu uygulamaların Tebbun'un ortaya attığı "Yeni Cezayir" sloganıyla çeliştiğine inanıyor. Bu arada, seçimlere katıldıklarını açıklayan hükümete yakın İslami partiler, parlamento seçimlerinde en zayıf halka gibi görünüyor. Ayrıca, iktidarın emirlerine tabi olan bu partiler parlamento çalışmasında kötü bir deneyim oluşturacak. Yüksek oranda oylar almaları da beklenmiyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya