Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da Kovid-19 vaka sayısında azalma yaşanıyor

Lübnan’da Kovid-19 vaka sayısında azalma yaşanıyor

Salı, 13 Nisan, 2021 - 08:15

Lübnan’da Kovid-19 vaka sayısında düşüş kaydedildi. Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan’ın sonuçlarının iyiye gittiğini söylediği aşı programı devam ediyor. Hasan, aşı programının olumlu yönde gittiğini, vaka ve ölüm sayılarında azalma olduğunu söyleyerek vatandaşları aşı olmaya davet ederek başarılı aşı programı ile pozitif test sonucunun yüzde 21’den yüzde 15’e azaldığını ifade etti.

Açıklamada, pozitif vaka sayısının gittikçe azalması için tedbirlere uyulması gerektiğini, şu anda, ülkede geçtiğimiz yıl temmuz ayında Lübnan’ın ve havalimanlarının açılması gerektiğinde artan koronavirüs vakalarına benzer vakaların yaşandığı açıklaması yapıldı. Ülkenin, yazın yurt dışındaki Lübnanlıların ülkeye geri dönmesi durumunda vaka sayılarında artış yaşanılabileceği belirtildi. Şu anda aşı programına kayıtlı bir milyon yüz bin kişi ile diğer vatandaşların aşı olmaları için teşvik edilmesi gerektiği ifade edildi. Lübnan, haziran ayının sonuna kadar 1 milyon 300 bin doz Pfizer/ BioNTech ve AstraZeneca aşısı alacak. Vatandaşlar, ek olarak Sinopharm aşısı da olabilecek.

Refik Hariri Üniversitesi Hastanesi Müdürü Firas el-Abyad, vatandaşların Ramazan ayında bir arada bulunduğu her mekanda vaka sayılarının artabileceği konusunda uyarıda bulundu. Müdür el-Abyad, “Bazı insanlar tedbirlere saygı duyacak, ancak artık koronavirüsün ve yeni varyasyonlarının hava yoluyla yayıldığını, böylece bir çok önlemin işe yaramadığını görüyoruz. Günlük iki binden fazla yeni vaka ile tedbirlere uyulmaması durumunda daha fazla vaka sayısı ile karşılaşacağız” dedi.

Lübnan’da son zamanlarda yeni koronavirüs tedbirleri alınmıştı. Ülkede Ramazan ayı boyunca akşam dokuz ile sabah beş saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirildi, Ramazan çadırları ve toplu yemekler yasaklanırken hayır kurumları ve kuruluşlarının gerekli makamlardan izin aldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine yiyecek dağıtılmasına izin verildi. Lübnan Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Ulusal Komitesi, dini makamlardan Ramazan ayında vatandaşlara koronavirüs tedbirlerine uyulması gerektiği hakkında uyarıda bulunmasını, ibadet yerlerinde kapasitenin yüzde 30’unun aşılmaması konusunda tedbirler alınmasını istedi. 


Editörün Seçimi

Multimedya