Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Zarif: İsrail’in Natanz Nükleer Tesisi’ne yönelik saldırısı çok kötü bir kumardı

Zarif: İsrail’in Natanz Nükleer Tesisi’ne yönelik saldırısı çok kötü bir kumardı

Salı, 13 Nisan, 2021 - 11:45
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif (AP)

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İsrail’in Natanz Nükleer Tesisi’ne yönelik saldırısının, Tahran’ın nükleer anlaşmanın canlandırılması için yaptığı görüşmelerde elini güçlendirecek ‘çok kötü bir kumar’ olduğunu söyledi.

Zarif, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Tahran’da düzenlediği ortak basın toplantısında, “İsrail, saldırının İran’ın nükleer müzakerelerde elini zayıflatacağını düşünerek çok kötü bir kumar oynadı. Ancak bu, tam tersine pozisyonumuzu güçlendirecek” dedi.

Yakın gelecekte Natanz tesisine daha gelişmiş santrifüjlerin yerleştirileceğini dile getiren Zarif, sabotajlar ve yaptırımların ABD’nin müzakerelerdeki konumunu desteklemeyeceği konusunda uyararak, “ABD’liler ne yaptırımların, ne de sabotaj eylemlerinin onlara müzakere araçları vermeyeceğini ve bu eylemlerin durumu kendileri için daha da zorlaştıracağını bilmelidir” dedi.

İran, İsrail’i geçtiğimiz Pazar günü Natanz’daki uranyum zenginleştirme tesisini sabote etmekle suçlayarak, intikam almakla tehdit etti.


Editörün Seçimi

Multimedya