Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Dışişleri Bakanlığı: Müsteşar Hale, Lübnan’a giderek Washington’un endişesini dile getirecek

ABD Dışişleri Bakanlığı: Müsteşar Hale, Lübnan’a giderek Washington’un endişesini dile getirecek

Salı, 13 Nisan, 2021 - 12:30
ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Hale (AP)

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Hale’in ABD yönetiminin Lübnan’da kötüleşen siyasi ve sosyal duruma ilişkin endişesini ifade etmek üzere bugün Beyrut’a gideceğini bildirdi.

AFP’ye göre, Bakanlığın açıklamasında, “13-15 tarihleri arasında Beyrut’u ziyaret edecek olan David Hale, ABD’nin ülke genelinde kötüleşen sosyo-ekonomik durumun yanı sıra bu durumun kötüleşmesine katkıda bulunan siyasi çıkmaza ilişkin endişelerini vurgulayacak” denildi.

Söz konusu açıklamada ayrıca, Hale’in Lübnanlı partilerin yetkilileri ve liderlerine, ekonomik ve idari reformları uygulama kapasitesine sahip bir hükümet kurmaları ve işbirliği yapmaları için baskı yapacağı da ifade edildi.

Lübnan’da 2019 sonlarında patlak veren mali kriz, birçok iş kaybına, insanların banka hesaplarından para çekememesine, birçok kişinin yoksulluk ve açlığa sürüklenmesine neden olurken, Lübnan para birimi yüzde 85 değer kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya