Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya eyaletlerin salgın yetkilerini federal hükümetin elinde toplayacak yasa tasarısını onayladı

Almanya eyaletlerin salgın yetkilerini federal hükümetin elinde toplayacak yasa tasarısını onayladı

Salı, 13 Nisan, 2021 - 14:45
Almanya Başbakanı Angela Merkel, İçişleri, Ekonomi ve Enerji bakanları ile birlikte (EPA)

Almanya, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ulusal çapta aynı kısıtlamaların uygulanması için eyaletlerin salgın yetkilerini federal hükümetin elinde toplayacak olan, Enfeksiyona Karşı Koruma Yasası’nda değişiklikler içeren yasa tasarısını onayladı.

AFP’nin haberine göre Federal Meclis’te de kabul edilmesi beklenen yeni yasaya göre, federal makamlar yeni vaka sayısının arka arkaya üç günde nüfusa oranlandığı insidans değerinin 100’ün üzerine çıktığı bölgelerde gece sokağa çıkma yasağı koyabilecek, bireyler arasındaki teması azaltabilecek ve gerekli olmadığı düşünülen mağazaları kapatabilecek.

Okullar yalnızca haftada iki kez testten geçen öğrencileri kabul edecek ve indans oranı 200 eşiğini aştığında kapılarını kapatmaları gerekecek.

Aynı zamanda, salgını durdurmak için ülke çapında ilk kez otomatik olarak sokağa çıkma yasağı getirilebilecek.

İnsidans oranı art arda üç gün boyunca bu seviyenin altına düştüğünde ise, kısıtlamalar kaldırılacak. 

Başbakan Angela Merkel, kısıtlamalara ilişkin toplantılarda alınan kararlara tam uymayan eyaletlerle başa çıkmak amacıyla harekete geçerek, daha sıkı kısıtlamaları dayatmak ve yetkileri elinde toplamak için adım attı.

Almanya, geçen baharda salgının ilk dalgasını nispeten iyi yönetirken, sonbaharda ikinci dalgayı ve daha bulaşıcı varyantların yayılmasına tanık olan üçüncü dalgayı yönetmekte zorluklarla karşılaştı.

Robert Koch Enstitüsü’ne göre ülkede Pazartesi sabahı itibarıyla son 7 günün verileri doğrultusunda belirlenen insidans 100 binde 140,9 olarak tespit edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya