Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Almanya’ya 500 ilave asker daha gönderecek

ABD, Almanya’ya 500 ilave asker daha gönderecek

Salı, 13 Nisan, 2021 - 13:00
ABD askeri Almanya’nın güneyinde bulunan bir askeri bölgede (AFP)

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ülkesinin ikili ilişkileri güçlendirmek amacıyla Almanya’ya 500 asker daha göndereceğini açıkladı.

Austin, Berlin ziyaretinde Alman mevkidaşı  Annegret Kramp-Karrenbauer ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Bugün Almanya’daki ABD güçlerinin varlığını artıracağımızı duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Bakan’a, bu yılın sonbaharında Wiesbaden bölgesine yaklaşık 500 ilave ABD personelini kalıcı olarak yerleştirme niyetimiz hakkında bilgi verdim. Bence 500 ilave asker daha görevlendirmemiz, ortaklığımızın düzeyine ve NATO’ya olan bağlılığımıza tercüman oluyor” dedi.

Bu adım, ABD Başkanı John Biden yönetiminin, Almanya’ya karşı sert olan eski Başkan Donald Trump’ın ülkeden 12 bin asker çekme kararına uymadığını gösteriyor.

ABD, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Almanya’da kuvvetlerini konuşlandırdı, ancak Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bu yana askerlerin sayıları 1990’da yaklaşık 200 bin iken, bugün 34 bin 500’e geriledi.

Austin, ayrıca Almanya’nın önümüzdeki yıllarda ABD için önemli bir güvenlik ve ekonomik ortak olarak kalacağını dile getirerek, “Bu nedenle, Almanya ile ilişkimizi güçlendirmek, Biden yönetimi ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris için bir önceliktir” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya