Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün Başbakanı: Prens Hamza yargılanmayacak

Ürdün Başbakanı: Prens Hamza yargılanmayacak

Salı, 13 Nisan, 2021 - 15:15
Ürdün Kralı 2. Abdullah, amcası Prens Hasan ve Prens Hamza krizin ardından ilk kez birlikte ortaya çıktı (Şarku’l Avsat)

Ürdün Başbakanı Beşir el-Hasavne, dün Temsilciler Meclisi ve Senato’da düzenlenen iki ayrı toplantıda, eski Veliaht Prens Hamza, Kraliyet ailesi üyelerinden Şerif Hasan bin Zeyd ve eski Kraliyet Divanı Başkanı Basım İbrahim Avadallah arasındaki ilişkiye dair daha fazla ayrıntıyı dile getirdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan milletvekillerine göre Hasavne, Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Prens Hamza’nın davasının Kraliyet ailesine bırakılacağını, davanın geri kalan unsurlarının ise ön soruşturmaların tamamlanmasının ardından yargıya sevk edileceğini söyledi.

Başbakan, Şerif Hasan’ın arabuluculuğunda, çeşitli ortamlarda Kral 2. Abdullah ve Veliaht Prens’i eleştiren Prens Hamza ile Basım Avdallah arasındaki ilişkiye değindi.

Aralarındaki konuşmanın güvenlik ve istikrarı bozma planlarını uygulamaya başlamak için varsayılan tarihlere kadar ulaştığını bildirdi.

Hasavne, bazı milletvekillerinin ‘Basım nerede?’ şeklindeki sorusuna, “Basım Avadallah gözaltına alındı. O soruşturma altında. Dava dosyası, soruşturmalar tamamlanır tamamlanmaz dava prosedürlerini başlatması için Başsavcıya sevk edilecek” diyerek yanıt verdi.

Başbakan, gözaltına alınan kişilere yönelik suçlamaların kanıtlarından bahsederek, Avadallah’ın iç ve dış iletişim ağı olduğunu bildirdi.

Bunun yanı sıra, Başbakan, Avadallah hakkında, Kudüs’teki gayrimenkullerin şehrin kimliğini etkileyecek şekilde Yahudilere yönlendirilmesi ve Kudüs’ün İsrail çıkarlarının hizmetinde Yahudileştirilmesi politikalarına hizmet edecek bilgiler vermesine yönelik soruşturulacak başka bir dava olduğunu da söyledi.

Ürdün güvenlik yetkilileri, Kraliyet ailesi üyelerinden Şerif Hasan bin Zeyd ve eski Kraliyet Divanı Başkanı Basım İbrahim Avadallah’ın da aralarında bulunduğu 16 kişiyi ‘güvenlik’ gerekçesiyle gözaltına almıştı.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, “Müsterih olun, ülkedeki fitne sona ermiştir. Ürdün’ümüz güvenli ve istikrarlıdır. Allah’ın izniyle de böyle kalmaya devam edecektir” diyerek, Prens Hamza’nın ailesi ile birlikte sarayında, kendi gözetimi altında olduğunu bildirmişti.

Ürdün’ün 100. kuruluş yıldönümünde, Kral 2. Abdullah, darbe girişimiyle suçlanmasının ardından kendisine bağlılık yemini eden üvey kardeşi Prens Hamza, Prens Ali ve amcaları Prens Hasan ile Haşimi Kraliyet ailesi anıt mezarında Kral Hüseyin’in ruhuna Fatiha okumuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya