Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran istihbaratı İsraillileri Instagram üzerinden cezbetmeye çalışıyor

İran istihbaratı İsraillileri Instagram üzerinden cezbetmeye çalışıyor

Salı, 13 Nisan, 2021 - 13:45
Instagram logosu (AP)

İsrail Gizli Servisi Mossad ve İç İstihbarat Servisi Şin-Bet, İran istihbaratının Instagram uygulamasındaki sahte hesaplar aracılığıyla, yurt dışındaki İsrail vatandaşlarını ‘kaçırmak veya zarar vermek’ için iş teklifleri veya romantik tekliflerle buluşmaya ikna etmeye çalıştıkları konusunda uyardı.

Fox News’in güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, İsrailli bir kişi sahte hesap kullanan bir kadınla görüşmek için İsrail’i terk ettikten sonra son dakikada görüşmeleri engellendi. İsrail güvenlik güçleri, toplantıya gitmeden hemen önce onu uyardı.

Çeşitli yaş ve etnik kökenlerden kadınlara ait gibi gösterilen sahte hesaplar İsrail istihbarat teşkilatları tarafından izlendi.

Şin-Bet yetkilisi, İranlı yetkililerin bunu sık sık yurt dışındaki İranlılar üzerinde de uyguladığını söyledi.

Fox News’e konuşan güvenlik kaynağı, “İsrailliler uluslararası seyahat ve turizme yeniden başlamak üzereyken ve İran’ın İsrail ile bağlantılı saldırıların intikamını alma tehdidinde bulunurken, İsrailliler karşılaştıkları potansiyel tehditleri bilmeli. İsrailliler ülke dışına seyahat ederken, ayrıca yeni ve bilinmeyen sosyal medya hesaplarıyla herhangi bir bağlantıya karşı dikkatli olmalıdır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya