Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüs kanser hastalarının iyileşmesine yardımcı olabilir mi?

Koronavirüs kanser hastalarının iyileşmesine yardımcı olabilir mi?

Salı, 13 Nisan, 2021 - 14:15
Washington’daki bir hastanede kanser tedavisi gören bir hasta (Reuters-Arşiv)

Bazı araştırmacılar, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kanser hastalarının kötü huylu bu hastalıktan kurtulmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Daily Mail gazetesine göre, İngiltere’de Hodgkin lenfoma adı verilen bir tür lenfoma teşhisi konulan 61 yaşındaki bir adam koronavirüse yakalandı ve kendisindeki zatürrenin ilerlemesinin ardından hastaneye kaldırıldı.

Nefes almasına yardımcı olmak için birkaç gün oksijen verilen İngiliz, tamamen iyileşerek eve dönmeden önce 11 gün hastanede kaldı.

Birkaç hafta sonra, kanseri kontrol etmek için yapılan CT taramasında kanserli hücrelerin vücudundan yok olduğunu gören doktorlar şaşırdı.

Doktorlarının ulaştığı sonuç şaşırtıcı ve alışılmadık.

Kovid-19, bağışıklık sistemini sadece virüsten kurtulmaya değil, aynı zamanda kötü huylu hücrelere saldırıp yok etmeye yetecek kadar harekete geçirerek, kanserini yok etmeye yardımcı olmuştu.

Royal Cornwall Hastanesi’nde söz konusu kişiyi tedavi eden doktorlardan Sarah Challoner, “Kovid-19’un anti-tümör bağışıklık tepkisini tetiklediğini düşünüyoruz. Bağışıklık sisteminin koronavirüsten kurtulmak için büyük ölçekte başlattığı T hücreleri adı verilen enfeksiyonla savaşan hücrelerin, vücutta yabancı hücreler olduklarını fark ettikleri için kanser hücrelerine de saldırdıkları sonucuna vardık” dedi.

Dünyanın gördüğü en tehlikeli virüslerden birinin bazı hayatları kurtarabileceği fikri birçok kişiye mantıksız geliyor.

Şu ana kadar buna benzer 2 örnek daha yaşandı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında İtalya’daki Cremona Hastanesi’ndeki doktorlar, lenfoma olan 20 yaşındaki bir erkeğin aynı olayı yaşadığını bildirdi.

Söz konusu İtalyan, aylarca tedavi görmesine rağmen, hastalığı birkaç kez nüksetti ve kemoterapi veya radyasyon tedavisine yanıt vermedi.

Ancak koronavirüse yakalanan adam, vücudu virüsle savaşmaya çalışırken beş günlük yorgunluk, ateş ve öksürük yaşadı. Birkaç hafta sonra yapılan taramalarda kanserin vücudundan gittiği görüldü.

İtalya Milano’daki Humanitas Araştırma Hastanesi’nde ise, yine buna benzer üçüncü bir vaka kaydedildi. Kovid-19'a yakalanan 61 yaşındaki bir erkekte tüm lenfoma belirtileri hızla kayboldu.

Birçok sağlık uzmanı, kanser hastalarını kötü huylu hastalığı tedavi etme umuduyla kasıtlı olarak koronavirüse yakalanma konusunda uyardı.

İyileştirmelerin nadir ve bireysel olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, kanser hastalarının koronavirüse yakalanmaları halinde hayatlarını kaybetme riski olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya