Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’de Johnson&Johnson aşısının kullanımının askıya alınması tavsiye edildi

ABD’de Johnson&Johnson aşısının kullanımının askıya alınması tavsiye edildi

Salı, 13 Nisan, 2021 - 17:30
Johnson&Johnson logosunun önünde koronavirüs aşı dozları (Reuters)

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 6 kişide görülen kan pıhtılaşması vakaları araştırılırken Johnson&Johnson’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanımının durdurulmasını tavsiye etti.

AFP’ye göre CDC ve FDA tarafından yapılan ortak açıklamada, “CDC, bu vakaları daha ayrıntılı incelemek ve potansiyel önemini değerlendirmek için Çarşamba günü toplantı düzenleyecek. FDA ise, nadir görülen kan pıhtıları vakalarına ilişkin bir araştırma başlattı. Süreç tamamlanana kadar Johnson&Johnson aşısının durdurulmasını uygun görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

ABD’de kullanım izni alan Pfizer ve Moderna aşılarının yanı sıra şu ana kadar 6.8 milyon doz Johnson&Johnson aşısı uygulandı. 

Bu açıklama, Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Johnson&Johnson aşısı olmuş kişilerde olası kan pıhtısı vakalarını araştırdığını duyurmasından günler sonra geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya