Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD istihbaratı: Kuzey Kore, nükleer denemelerine bu yıl devam edebilir

ABD istihbaratı: Kuzey Kore, nükleer denemelerine bu yıl devam edebilir

Çarşamba, 14 Nisan, 2021 - 09:15
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un (EPA)

ABD istihbarat servislerinin ABD'nin karşı karşıya olduğu tehditlere dair yıllık raporu, Pyongyang'ın Washington'u diyalog kurmaya itmek için nükleer denemelerine bu yıl da devam edebileceği uyarısında bulundu.

AFP’nin haberine göre raporda, “Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, bölgede istikrarı bozabilecek ve ABD ile müttefikleri arasında anlaşmazlık yaratabilecek saldırgan adımlar atmayı sürdürebilir. Nükleer silahlar ve uzun menzilli balistik füzelere yönelik testlere yeniden başlanması da bu adımlar arasında yer alıyor. Nükleer silahları dış müdahaleye yönelik tek caydırıcı unsur olarak gören Kim, en nihayetinde (Kuzey Kore nükleer güç haline geldiğinde) uluslararası toplumun saygısını kazanacağına inanıyor” ifadelerine yer verildi.

Kuzey Kore’nin üç yıldır herhangi bir uzun menzilli füze testi yürütmemesi, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda Washington ile müzakerelerin önünü açmıştı.

Ancak söz konusu raporda “Kim, Washington'u Pyongyang'ın sunacağı şartlara göre pazarlık yapmaya zorlamak amacıyla uzun menzilli füze testleri veya nükleer denemelere bu yıl devam etmeye karar verebilir” ifadeleri kullanıldı.

9 Nisan'da hazırlanan 27 sayfalık raporda İran’ın nükleer programına da değiniliyor. Nitekim İran'ın Salı günü uranyumu yüzde 60'a varan saflıkta zenginleştirmeye başlayacağına dair açıklamada bulunacağı öngörülüyordu.

Raporda “İran, nükleer silah üretme yönünde gerekli gördüğümüz temel faaliyetleri şu anda yürütmüyor. Tahran'a yönelik yaptırımlar hafifletilmezse, İranlı yetkililerin uranyumu yüzde 60'a kadar zenginleştirmekten 40 megavatlık yeni bir ağır su reaktörü tasarlayıp inşa etmeye kadar değişen seçenekleri değerlendirmesi muhtemel” açıklamaları da yer aldı.

Natanz Nükleer Tesisi'ne yapılan ‘sabotajdan’ iki gün sonra açıklamada bulunan İran, Salı günü uranyum zenginleştirme oranını yüzde 60’a yükseltme niyetinde olduğunu açıklamıştı. Nitekim bu oran, İran’ı bu yönde askeri kullanıma yaklaştırabilir. Tahran, İsrail'i söz konusu saldırının arkasında olmakla suçlamıştı.

İran, Çin, ABD, Fransa, İngiltere, Rusya ve Almanya'nın 2015 yılında Viyana’da imzaladığı nükleer anlaşma, Tahran'ın askeri düzeyde plütonyum üretememesi için Arak Ağır Su Reaktörü’de değişikliğe gitmesini şart koşuyor. Söz konusu reaktör, uluslararası kontrol altında bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya