Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, Mısır ile ‘yeni dönemi’ duyurdu

Türkiye, Mısır ile ‘yeni dönemi’ duyurdu

Perşembe, 15 Nisan, 2021 - 10:00
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Türkiye, Mısır ile ilişkilerde ziyaretler ve büyükelçi konusunda anlaşmaya varabilecek görüşmelerin bulunduğu ‘yeni dönemi’ duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından gazetecilerinin sorularına verdiği yanıtta “Mısır ile ilişkilerde yeni bir dönem başlıyor. Karşılıklı ziyaretler de görüşmeler de olur” dedi. Bakan açıklamasında, Mısır’a büyükelçi atanması konusunun henüz görüşülmediğini ancak konunun bakan yardımcıları düzeyine yapılacak toplantıda gündeme gelebileceğini ifade etti.

Çavuşoğlu geçtiğimiz cumartesi günü Ramazan ayının gelişi münasebetiyle Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye’nin Mısır ile yakın olmak adına yaptığı bir dizi dostane açıklamanın ardından istihbarat ve diplomatik düzeylerde temaslar başladı. Bunlardan en önemlisi ise Ankara’nın İstanbul’dan yayın yapan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettan Sisi ile yönetimine karşı programlara imza atan Müslüman Kardeşler’e ait televizyon kanallarına kısıtlama getirilmesi oldu. Bahsi geçen TV kanalları yayın hayatına siyasi meselelerden uzak, sosyal, kültürel ve çeşitli yönlere odaklanan programlar için yeni bir yol haritası oluşturulması için 3 ay süre verildi.

Çavuşoğlu ve Şukri arasında gerçekleşen telefon görüşmesinden saatler sonra, Mısır’da polis ve ordu aleyhine kışkırtıcı söylemlerde bulunan televizyon kanallarının sunucuları, Ramazan Ayı boyunca çalışmayı bırakacaklarını ve Türkiye dışından programlarını sunmak için başka platformlar arayana dek tatile çıkacaklarını bildirdiler.

Mısırı Bakan geçtiğimiz pazar günü yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin son dönemdeki açıklamalarının ve jestlerinin takdir edildiğini” söyledi.

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler,  2013 yılında Ankara’nın destek verdiği Muhammed Mursi liderliğindeki Müslüman Kardeşler iktidarının devirmesi, Libya’ya askeri müdahale ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler nedeniyle gerilimle sahne oldu. Türkiye ve Mısır, aralarında yaşanan gerginlikler doğrultusunda karşılıklı olarak büyükelçilikleri geri çekmiş, diplomatik ilişkiler ise maslahatgüzar seviyesine çekilmişti. Ancak ekonomi ve ticari ilişkiler yaşanan gerginlikten etkilenmemişti.

Çavuşoğlu geçtiğimiz ay, önkoşul aranmaksızın Mısır ile diplomatik temasların yeniden başladığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır ile istihbarat, diplomasi ve ekonomi alanlarında iş birliği olduğunu, gelişmeler ışığında iletişim seviyesinin yükseltileceğini söyledi.

Şukri de Mısır’ın Türkiye ile iki tarafın da faydasına olacak diyalog ve uluslararası hukuk kurallarına uygun ilişkiler kurulmasında istekli olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya