Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE’nin Washington Büyükelçisi Biden’a İran ile daha güçlü bir anlaşma yapma çağrısında bulundu

BAE’nin Washington Büyükelçisi Biden’a İran ile daha güçlü bir anlaşma yapma çağrısında bulundu

Cuma, 16 Nisan, 2021 - 06:45
BAE’nin Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe Ocak 2018’de Abu Dabi’de bir konferansta konuştuğu sırada. (AP)

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe, Viyana görüşmeleri sırasında İran ile daha iyi bir anlaşmaya varmak için ABD Başkanı Joe Biden’a ABD yönetiminin elindeki tüm gücünü kullanması yönünde çağrıda bulundu.

Reuters’in aktardığına göre, Yusuf el-Uteybe Stanford Üniversitesi’nin Hoover Enstitüsü ile yaptığı çevrimiçi görüşmede, Kapsamlı Ortak Eylem Planındaki (KOEP) eksikliklerin giderilmesini sağlayacak noktaya kadar ABD’nin sürücü koltuğunda oturduğunu söyledi.

Uteybe, söz konusu eksiklikler arasında, İran’ın balistik füze programındaki başarısızlığı ve programın süresi, bölgede kendi için savaşan gruplara destek vermesi ve uranyum zenginleştirme noktasında İran’a hala izin verilmesi konuları olduğunu belirtti.

BAE Büyükelçisi, “Nihayetinde bir silah programına yol açabilecek zenginleştirme faaliyetlerinin devam etmesine neden izin veriyorlar?” açıklamalarını yaptı.

Uteybe yaptığı açıklamada, “İran’ın nükleer anlaşmaya geri döndüğümüzde, bölgedeki diğer ülkelerin ABD’ye katılmasını engelleyen şey nedir? ABD yapılacak anlaşma ile İranlıların elde ettiği şartların aynısını elde etmek istiyor.”

Uteybe sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emsaller önemlidir. Bugün 2015’te olmayan birçok güçlü nokta var. Bölge ve dinamikleri farklı.”

Büyükelçi ayrıca, geçtiğimiz yıl ABD’nin Bahreyn ve BAE’nin İsrail ile olan ilişkilerini normalleştirmede aracılık ettiği anlaşmalara atıfta bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya