Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pfizer: Koronavirüs aşısında 3. doz gerekebilir

Pfizer: Koronavirüs aşısında 3. doz gerekebilir

Cuma, 16 Nisan, 2021 - 11:15
Pfizer/BioNTech aşısı olan bir adam (Reuters)

ABD merkezli ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarını yaptıran kişilerin en geç 12 ay içinde 3. doza ve ardından her yıl bir doz aşıya ihtiyaç duyabileceklerini açıkladı.

AFP’ye göre Pfizer CEO’su Albert Bourla, muhtemel bir senaryoya göre, 6 ila 12 ay arasında üçüncü bir dozun gerekli olacağını ve yeni mutant türlerin görülmesi halinde insanların her yıl yeniden aşı olması gerekebileceğini bildirdi.

Bourla, aşı korumasının 6 ay sonra devam edip etmediğini tespit etmek için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu da dile getirdi.

Bu konuda mutasyona uğrayan varyantların kilit rolü olduğunu söyleyen Bourla, “Koronavirüse yakalanan kişilerin sayısını azaltmak çok önemli” dedi.

Pfizer/BioNTech, Şubat ayında bir açıklama yaparak, klinik bir çalışmada aşının 3. dozunun mutant varyantlara karşı etkilerinin araştırıldığını bildirmişti.

Klinik araştırmalara göre, Pfizer/BioNTech aşısının 3. faz klinik denemelerinin sonuçlarında yüzde 95’ten fazla koruma sağladığı görülürken, Moderna aşısında bu oran yüzde 94,1 olarak tespit edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya