Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’tan stratejik çıkarları güçlendirme toplantısı

BAE, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’tan stratejik çıkarları güçlendirme toplantısı

Cuma, 16 Nisan, 2021 - 08:30

Güney Kıbrıs’ın Baf kenti bugün BAE, Yunanistan ve İsrail dışişleri bakanlarının da katılımıyla, ülkeler arasındaki bölgesel stratejik çıkarları güçlendirmeyi hedefleyen bir toplantıya ev sahipliği yapacak.

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dört ülkeyi bir arayan getiren söz konusu toplantıda, ekonomik ve güvenlik meseleleri, koronavirüs pandemisi, Kovid-19 aşısı yaptıranların dolaşım özgürlüğü kapsamında turizmi teşvik etmeye yönelik olası seyahat koridorları ile ülkeler arasındaki potansiyel iş birliği yollarının ele alınacağı bildirildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in toplantının ardından dört bakanı kabul edeceğini aktardı. Bakanların ayrıca tüm ülkelerin ortak konularını ele alma noktasında ikili görüşmeler gerçekleştireceği bildirildi.

Söz konusu toplantıların Yunanistan Andravida Hava Üssü’nde 22 Nisan’a kadar devam edecek olan uluslararası tatbikatın yapıldığı bir dönemde gerçekleşeceği duyuruldu. Olası savaş ve felaket senaryolarının yer aldığı geniş kapsamlı bir iş birliği kapsamında yürütülen tatbikat, Yunanistan, Fransa, İspanya, Slovenya, Kanada, İsrail, BAE ve Güney Kıbrıs’ın katılımıyla ABD Hava Kuvvetleri tarafından düzenleniyor.

INIOCHOS adı verilen yıllık tatbikatlar genellikle nisan ayında gerçekleştiriliyor. İsrail Hava Kuvvetleri tatbikatlara her sene katılıyor. İsrail ve BAE arasında imzalanan barış anlaşmasından sonra BAE Hava Kuvvetleri’nin önümüzdeki senelerde tatbikata katılıp katılmayacağına yönelik tartışmalar ise sürüyor.

Tatbikata katılan ülkeler, birbirleri ile havada karşı karşıya gelecekler ve hava üstünlüğü elde etmeye çalışacaklar. Ordular, düşman havalimanlarına benzeyen kara alanlarını hedef alma operasyonları, arama kurtarma görevleri, kara ve deniz kuvvetlerine yardım, görüntüleme ve bilgi toplama konularında eğitim görecekler.


Editörün Seçimi

Multimedya