Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trablus’ta kısa süreli çatışmalar yaşanırken geçiş yönetimi sessizliğini koruyor

Trablus’ta kısa süreli çatışmalar yaşanırken geçiş yönetimi sessizliğini koruyor

Pazar, 18 Nisan, 2021 - 11:30
Libya’nın başkenti Trablus sokaklarında Cuma günü kısa süreli çatışmalar yaşandı (AFP)

Libya'daki geçiş yönetimi, Cuma akşamı başkent Trablus'ta yönetime yakın silahlı milisler arasında çıkan kısa süreli çatışmalar konusunda sessizliğini koruyor. Öte yandan Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus el-Menfi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ateşkes sürecini izlemek amacıyla Libya’ya uluslararası gözlemci gönderme kararını onaylamasını memnuniyetle karşıladı.

Başkentin çeşitli bölgelerinde saatler süren askeri yığınaklardan sonra, Abdulhamid Dibeybe başbakanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’ne (UBH) bağlı milisler arasında, aranan unsurların adalete teslim edilip edilmemesi konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle kısa süreli çatışmalar yaşadı.

Dün yerel basına konuşan kaynaklar, Caydırıcı Güç unsurlarının Yargı Güvenliği Birimi unsurlarını tutuklayan silahlı bir grubu avlamaya başladığını söylediler.

Yerel basında yer alan haberlere göre Abdulgani el-Kikli liderliğindeki Güvenlik ve İstikrarı Destekleme Birimi’ne bağlı bir grup ile başkent Trablus'un merkezinde yer alan Ras Hassan semtindeki Ceziratu’l-Medar mahallesi yakınlarında Yargı Güvenliği Birimi’ne bağlı başka bir grup arasında silahlı çatışmaların çıktı.

Bu gelişmeler, İçişleri Bakanlığı'nın vatandaşların güvenliğini sağlamak ve her türlü güvenlik ihlalini önlemek için suçluları ve kanun kaçakları bulmak, caydırmak ve diğer güvenlik kurumlarını desteklemek amacıyla ana ve tali yollarda güvenlik noktaları kurarak başkent Trablus'ta güvenlik devriyelerinin gezmeye başlayacağını duyurmasıyla aynı zamana denk geldi.

Öte yandan Fransa’nın Trablus büyükelçiliğindan yapılan açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün Libya Başbakanı Dibeybe ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Açıklamada, görüşme sırasında devlet kurumlarının birleştirilmesi, yabancı güçlerin ülkeden ayrılması ve vatandaşlara devlet hizmetlerinin sunulmasının yanı sıra 24 Aralık'ta yapılması planlanan seçimlerin yapılması ihtiyacı gibi ortaak ilgi alanlarındaki bir dizi konunun ele alındığı belirtildi.

Bir diğer gelişmede Başkanlık Konseyi, BMGK’nın genel seçimlere kadar ülkeyi yönetmekle görevli yetkililer olarak Menfi başkanlığındaki Başkanlık Konseyi’ni ve Dibeybe başbakanlığındaki UBH’yi desteklemek üzere oybirliğiyle kabul ettiği kararı memnuniyetle karşıladığını duyurdu. Libya Devlet Yüksek Konseyi’nden dün yapılan kısa bir açıklamada da, uluslararası toplumun siyasi süreci destekleme taahhüdünü teyit eden BMGK kararından duyulan memnuniyet dile getirildi. Kararın başta seçimlerin planlanan tarihte yapılmasıyla ilgili olmak üzere çeşitli konulara değinen içeriğine dikkati çeken Devlet Yüksek Konseyi açıklamasında, “Temsilciler Meclisi'ndeki (TM) ortaklarımızı, seçimlerin zamanında yapılması amacıyla gerekli yasal prosedürlerin tamamlanması için birlikte çalışmaya çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

BMGK kararı, başkanlık ve milletvekili seçimlerini kolaylaştırmak için TM dahil olmak üzere ilgili makam ve kurumları Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda (LSDF) ortaya koyulan yol haritasında öngörülen önlemleri almaya çağırıyor. Ayrıca, BMGK’ya Seçim Komisyonu'nun seçime zamanında hazırlanabilmesi için yeterli zaman tanımak için seçimlerin anayasal temelini belirleme ve gerektiğinde yasayı önümüzdeki Temmuz ayı başlarında yürürlüğe koyma çağrısında bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya