Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin’in El-Halil kentindeki İbrahim Tekkesi yaklaşık bin yıldır ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtıyor

Filistin’in El-Halil kentindeki İbrahim Tekkesi yaklaşık bin yıldır ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtıyor

İbrahim Tekkesi idari olarak Filistin Vakıflar Bakanlığı'na bağlıdır, ancak masrafları bağışlardan karşılanmaktadır
Pazar, 18 Nisan, 2021 - 17:15
Filistin’in El-Halil kentindeki İbrahim Camii yakınında bulunan İbrahim Tekkesi (Independent Arabia)

Halil Musa

Çeşitli tarihi dönemlerden günümüze kadar gelen İbrahim Tekkesi, El-Halil kentinde yaklaşık bin yıldır yolculara ve yoksullara yemek dağıtıyor. El-Halil kenti Hz. İbrahim zamanından beri "kimsenin aç kalmayacağı şehir" olarak biliniyor. İbrahim Camii bitişiğinde yer alan ve 1279 yılında Eyyubiler döneminde inşa edilen tekke yolculara, yolculara ve muhtaçlara yemek dağıtmak amacıyla "Misafirlerin Babası Hz. İbrahim" anlayışı ışığında açılmıştır.


Tablaniyye

Tekke'nin yeri geçen yüzyılda iki kez değişmesine rağmen, İbrahimi Camii yakınında ve eski El-Halil şehrinin kalbinde kalmaya devam etmiştir.

İbrahim Tekkesi’nde yemek saatinin başladığının bir ifadesi olarak davulların çalınması nedeniyle İbrahim Tekkesi, "Tablaniyye" olarak adlandırılmıştır.

El-Halil şehrinin İslam dünyasında tekkelerin inşa edilmesi fikrinin çıkış noktası olduğunu söyleyen Kudüs Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Numan Amr, Peygamberlerin atası İbrahim’in cömertliğinin bir ifadesi olarak inşa edilen İbrahim Tekkesi’nden daha eski bir tekkenin bilinmediğini ifade etti.

Tekke, idari olarak Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı'na bağlı olmasına rağmen, tüm masrafları şehir halkından veya şehir dışından gelen bağışlarla karşılanmaktadır. İbrahim Tekkesi Müdürü Luey el-Hatib, hayırseverlerin tekkeye mali ve ayni destek sağlamak için rekabet ettiğini kaydetti.

Yıl boyunca yemek servisinin yapıldığı tekkenin en meşhur yemeği ezilmiş buğdaydan yapılan Halil İbrahim çorbasıdır. Ayrıca tekkede Ramazan ayı boyunca öğünlerde dört çeşit yemek çıkarılmaktadır.


Yarım milyon öğün

İbrahim Tekkesi Ramazan ayında, Kovid-19 salgının yol açtığı zor ekonomik koşullar nedeniyle önceki yıllara göre artışla yarım milyondan fazla öğün çıkardı. İbrahim Tekkesi Müdürü Luey el-Hatib, içinde bulunduğumuz Ramazan ayının ilk günlerinde günde yaklaşık on bin öğün yemek servis edildiğini belirtti.

Tekkenin aşçıları yemeklerin sabah erkenden servis edilebilmesi için sabahın ilk saatlerinde, çeşitliliğe riayet edilerek hazırlanan günlük bir programa uyarak yemek hazırlamaya başlıyor.

Koronavirüs salgını gölgesinde çalışmalarını sürdüren İbrahim Tekkesi, koronavirüse yakalanıp karantina sürelerini evlerinde veya hastanelerde geçiren hastalara yemek servisi hizmetinde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya