Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’den İran nükleer anlaşması açıklaması: ABD ve diğer ülkelerin birkaç hafta içinde anlaşmayı imzalamasına şaşırmayız

İsrail’den İran nükleer anlaşması açıklaması: ABD ve diğer ülkelerin birkaç hafta içinde anlaşmayı imzalamasına şaşırmayız

Pazartesi, 19 Nisan, 2021 - 10:15
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan (AFP)

İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad ve üst düzey İsrailli yetkililerin bakanlarla birlikte bir toplantı düzenlendiği ve toplantıda Viyana’da devam eden nükleer anlaşma konulu müzakerelerin ABD’nin nükleer anlaşmaya geri dönmesi ile sonuçlanacağını düşündükleri iddia edildi.

İsrail hükümetinin ABD’nin nükleer anlaşmaya yeniden katılması konusunda bazı endişeleri bulunurken, Tel Aviv, ABD Başkanı Joe Biden’ın İran’a yönelik yaptırımlarını devam ettirmesini istiyor.

ABD merkezli Axios internet sitesinde dün yayınlanan bir yazıda, Mossad, İsrail Bakanlar Kurulu toplantısında İran’ın nükleer programındaki gelişmeler hakkında yetkililere bilgi verdi ve toplantıdaki askeri istihbarat yetkilileri ile İran’ın bölgedeki siyasetini ele aldı.

DPA’nın haberine göre Axios, Mossad’ın ve İsrailli bakanların Viyana’daki müzakerelerin sonucuna bağlı olarak konu hakkında benzer değerlendirmelerde bulundu.

Axios’ta yayınlanan yazıya göre, toplantıya katılan üst düzey İsrailli bir yetkili, “Pek iyimser değiliz. ABD ve diğer ülkelerin birkaç hafta içinde anlaşmayı imzalamasına şaşırmayız” ifadelerini kullandı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, dün, Fox News kanalında yayınlanan Fox News Sunday programında, İran ile yapılan Viyana müzakerelerinin yapıcı olduğunu, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmaya geri dönmek için her ülkenin çaba gösterdiğini açıkladı.

Sullivan, konuşmasında, İran’ın anlaşmadaki tüm yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların devam edeceğini açıkladı.

Axios, İsrailli yetkililerin, müzakereler ile alakalı Joe Biden yönetimi ile iletişimde olacağını aktardı.

İsrailli yetkililer, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben Shabat, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, İsrail Ordusu İstihbarat Başkanı Tamir Hayman ve Mossad Başkanı Yossi Kohen’in önümüzdeki haftalarda İran hakkında meslektaşlarıyla görüşmek üzere Washington’a gideceğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya