Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’de ilk doz aşı olan bazı kişilerde Güney Afrika ve Kent varyantı görüldü

İngiltere’de ilk doz aşı olan bazı kişilerde Güney Afrika ve Kent varyantı görüldü

Pazartesi, 19 Nisan, 2021 - 15:45
İngiltere’de koronavirüs aşısı olan bir kadın (AFP)

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) Danışmanı Dr. Susan Hopkins, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ilk dozunu olan bazı kişiler arasında Güney Afrika ve İngiltere’nin Kent bölgesinde ortaya çıktığı için ‘Kent varyantı’ olarak bilinen mutant virüsün tespit edildiğini açıkladı.

Daily Mail gazetesine göre Dr. Hopkins, aşıların bağışıklık oluşturma ve buna bağlı olarak hastaneye yatış ve ölüm oranlarını azaltmadaki önemini vurgulayarak, “Buna rağmen, ilk doz aşılarını olan bazı kişilerde Güney Afrika ve Kent varyantının görüldüğünü tespit ettik. Bu bekleniyor. Bu aşıların insanları enfeksiyondan yüzde 100 korumadığını biliyoruz. Bu yüzden insanlardan dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi.

Brezilya’daki uzmanlar, geçtiğimiz Şubat ayında iki kişinin aynı anda iki farklı mutant varyant ile enfekte olduğunu ortaya çıkardı.

Lancet dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre de, ABD’nin Nevada eyaletinde bir kişi iki aydan daha kısa bir süre içinde iki farklı mutant virüse yakalandı, hatta ikinci enfeksiyon ilkinden daha şiddetli geçti.

Araştırma ekibi, “Koronavirüse önceden maruz kalma, her durumda tam bağışıklığı garanti etmeyebilir” diyerek uyardı.

İngiltere’de aşı süreci yaklaşık 17 hafta önce başladı.

İngiltere’deki ortalama aşılama oranının günlük 456 bin 256 doz olduğu tahmin ediliyor. Bu hızla, iki doz aşı ile ülke nüfusunun yüzde 75’inin aşılanmasının dört ay sürmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya