Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya 4 Temmuz’a kadar Afganistan’dan güçlerini çekmeyi planlıyor

Almanya 4 Temmuz’a kadar Afganistan’dan güçlerini çekmeyi planlıyor

Perşembe, 22 Nisan, 2021 - 15:45
Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer (DPA)

ABD’nin Afganistan’daki askeri güçlerin 11 Eylül’e kadar çekileceğini açıklamasının ardından Almanya bu ülkede konuşlandırılan askerlerini 4 Temmuz’a kadar geri çekmeyi planladığını bildirdi.

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü AFP’ye yaptığı açıklamada, şu anda devam eden görüşmelerin geri çekilme süresinin kısaltılması yönünde ilerlediğini belirtti.

Sözcü, Afganistan’dan asker çekme tarihini 4 Temmuz’a almayı planladıklarını ancak nihai kararın NATO’ya ait olduğunu ifade ederek, “Önümüzde artık zorlu bir lojistik görevimiz var ancak bu olasılığa hazırlıklıydık” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül 2001 saldırılarının 20. yıldönümünde tüm ABD kuvvetlerinin Afganistan’dan çekileceğini açıkladı.

NATO’nun Kararlı Destek Misyonu çerçevesinde, ABD, Almanya, Türkiye, İngiltere ve İtalya başta olmak üzere 36 ülkeden 9 bin 592 asker Afganistan’a konuşlandırıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya