Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Said'in ve Meclis Başkanı Gannuşi’nin istifası istendi

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Said'in ve Meclis Başkanı Gannuşi’nin istifası istendi

Tunus siyasetinde hedef hükümetin performansını etkileyen siyasi krizin aşılması.
Perşembe, 22 Nisan, 2021 - 14:00
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said. (Reuters)

Tunus'ta üç siyasi lider arasında krize dönüşen anlaşmazlık sürüyor. Muhalefetteki demokratik blok milletvekili Iyaşi Zemal, devlet kurumlarını saran, hükümetin işleyişini engelleyen ve bir bütün olarak siyasi arenada gerginliğe neden olan krizin üstesinden gelmek için Cumhurbaşkanı Kays Said ve Meclis Başkanı Raşid Gannuşi'ye görevlerinden ayrılmaları çağrısında bulundu. Zemal, iki ismin olumlu davranmaları ve krizden çıkmak için ortak tavizler vermeleri gerektiğini bildird. Zemal, Başkan Said’den, özellikle mevcut anayasadaki birçok boşluktan dolayı yeni anayasanın hazırlanması veya şu anki anayasada reform yapılması ile seçim kanununun ve siyasi partiler kanunun gözden geçirilmesi için diyaloga girmesi çağrısında bulundu. Raşid Gannuşi’den de hem kendisi hem de Tunus için meclis başkanlığı görevinden istifa etmesini istedi. İstifanın, Gannuşi’nin halk nezdindeki itibarını artıracağını, böylelikle ülkeye hizmet etmiş olacağını ve Tunus’y siyasi rekabetten kurtaracağını vurguladı.

Muhaleffetteki Cumhuriyet Halk Birliği Partisi lideri Lütfi el-Marayihi de sosyal, ekonomi ve sağlık alanında yaşanan sorunları çözüme kavuşturacak, cesur vizyona sahip olmayan bir hükümetle mevcut durumun devam edemeyeceğini söyledi. Üç lider  arasında (Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan) sükunetin hakim olması gerektiğini kaydetti. Marayihi ayrıca tüm Tunusluları birleştiren bir makamda olması nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın pozisyonunu değiştirerek siyasi tarafların tümüne aynı mesafede bir tavır takınması gerektiğinin altını çizdi. Mevcut siyasi yapının Tunus’un durumunun ciddiyetinin farkında olmaması nedeniyle Said'i muhaliflerini marjinalleştirme kampanyalarını durdurmaya çağırdı.

Nahda Hareketi Şura Konseyi Başkanı Abdülkerim Haruni, meclisteki bir azınlığın, dış güçlerin ve Kartaca köşkü içindeki tarafların desteğini alan Cumhurbaşkanı'nı ‘yasal diktatör’ olarak nitelendirdi.

Gannuşi ile Cumhurbaşkanı Said arasında süren anlaşmazlığa dair de değerklendirmelerde bulunan Haruni, "Nahda’nın pozisyonu kendisine  saldırmak değil, devlet başkanını savunmaktır. Nahda, Cumhurbaşkanı hakkında endişe duyuyor. Ondan korkmuyor” dedi. Cumhurbaşkanı’na açıklamalarında gerginliği artıran üslubunu bırakması çağrısında bulundu. Haruni, meclis tarafından onaylanan,11 bakanı içeren kabine değişikliğinin Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmemesi sebebiyle Başbakan Hişam el-Meşişi’yi de eleştirdi. Meşişi’nin her seviyede tüm sorunların çözülmesine yoğunlaşmak için anayasal yetkilerin uygulanmasını ve görevleri onaylanan bakanların işlerini yapabilmeleri için kalan adımların tamamlanmasını talep ettiğini söyledi.

Diğer yandan, başkentteki Asliye Mahkemesi Sözcüsü Muhsin el-Dali, Cumhuriyet Savcılığı’nın milletvekili Raşid el-Hiyari'nin Cumhurbaşkanı Said'i seçim kampanyası sırasında şüpheli Amerikan fonları almakla suçladığı ifadeleri ile ilgili incelemesini sürdürdüğünü aktardı.

Dali, Cumhuriyet Savcılığı’nın, milletvekili el-Hiyari’nin yayınladığı videoya ilişkin inceleme raporunu ve Cumhurbaşkanı Kays Said’in seçim kampanyalarının finansmanı ile ilgili iddiaları nisan ayı başında uzman güvenlik birimlerine yönlendirdiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya