Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pfizer şirketi aşının saklanabilmesi noktasında geliştirilmiş versiyonunu bu yaz üretmeye hazırlanıyor

Pfizer şirketi aşının saklanabilmesi noktasında geliştirilmiş versiyonunu bu yaz üretmeye hazırlanıyor

Cumartesi, 24 Nisan, 2021 - 14:30
Kovid-19’a karşı geliştirilen Pfizer aşısı dozu (Reuters)

Pfizer şirketinin CEO'su Albert Bourla'nın açıklamasına göre şirket, Kovid-19’a karşı geliştirdiği Pfizer-BioNTech aşısının, eksi 70 derecede taşınması ve saklanması gerekiyor. Şirket, aşının normal buzdolabı sıcaklığında aylarca saklanabilecek geliştirilmiş versiyonunu bu yaz üretmeye hazırlanıyor.

Bourla, Pfizer-BioNTech aşısının üretildiği Belçika'nın Puurs kasabasındaki fabrikada AFP’ye verdiği röportajda, aşının Brezilya ve Hindistan’daki mutasyonlu türlere karşı  etkinliği ile ilgili şunları kaydetti: 

“İngiltere mutasyonuna ilişkin etkinliğine dair elimizde veriler var. Örneğin İsrail'de aşının bu türe karşı etkinliği yüzde 97. Güney Afrika'da aşı, mutasyonlu türe karşı yüzde 100 etkili. Brezilya'dan elde edilen veriler, Brezilya mutantına karşı çok iyi bir aşılama sağladığını gösteriyor.”

Bourla ayrıca, "Hindistan'da tespit edilen yeni türle ilgili elimizde herhangi bir veri yok. Ancak onu kontrol altına alma kabiliyetimiz konusunda iyimserim” dedi.

Bourla, eksi 70 derecede saklanma zorluğuna rağmen aşının dünyanın geri kalanı için Avrupa'da üretilme olasılığına ilişkin soruya cevaben şu ifadeleri kullandı:

“Umduğumuz gibi önümüzdeki birkaç gün içinde Avrupa ile yeni bir sözleşme taslağını hazırlayacağız (1,8 milyar doz için). Başarılı olursak, aşı bileşenleri de dahil olmak üzere tüm dozları burada üretebileceğiz. Bu sözleşmede öngörülen miktarın çok daha fazlasını üretebileceğiz."

Mevcut aşının formülasyonu ile ilgili yaptığı açıklamada, şirketin eksi 70 derecede süper buzdolaplarından çıkarılıp eksi 20 derecelik klasik buzdolaplarında saklanmasının mümkün olup olmadığını görmeye çalıştığını belirten Bourla, “Bu durum şu anda iki hafta için mümkün. Ancak düzenleyicilerden bir onay alınmasına bağlı olarak süreyi bir aya kadar uzatmanın mümkün olup olmadığını görmek için veriler inceleniyor” dedi.

Bourla ayrıca, "Bunun yanı sıra, aşının seyreltilmiş ve kullanıma hazır halde teslim edilebileceği, büyük ölçüde geliştirilmiş başka bir formül üzerinde çalışıyoruz. Bu versiyonu iki ila sekiz derece arasındaki buzdolaplarında iki ila üç ay, geleneksel ilaç soğutucularında da iki ila üç ay saklanabilecek. Bunu bu yaza kadar sağlamayı umuyoruz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya