Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de ayrılıkçı hareketin planladığı kumpas engellendi

Cezayir’de ayrılıkçı hareketin planladığı kumpas engellendi

Pazartesi, 26 Nisan, 2021 - 09:15

Cezayir Savunma Bakanlığı, başkentin doğusundaki kentlerde aktif olan ve Amazig (Berberi) dilinin konuşulduğu eyaletlerin bağımsızlığı için çabalayan El-Kabail (Kabileler) Bağımsızlık Hareketi’nin (MAK) ülkeyi hedef alan tehlikeli kumpasını ortaya çıkardı.

Cezayir Savunma Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, “Yıkıcı hareketin eski bir üyesi, bombalı eylemler gerçekleştirmek ve ardından ülkemizin içişlerine dışardan müdahale talep etme bahanesiyle bu eylemleri kasıtlı ve yıkıcı kampanyalarında istismar etmeye dayalı kirli suç planıyla ilgili emniyete tehlikeli itiraflarda bulundu” ifadelerine yer verdi. Açıklamada emniyete itirafta bulunan şahsın adının “Nureddin” olduğu belirtildi. Ancak şahsın tutuklandığına veya güvenlik birimlerince serbest bırakıldığına dair bir bilgi bulunmayan açıklamada, “Ayrılıkçı harekete mensup bazı unsurların bu planda parmağı bulunuyor. Bu unsurlar yabancı ülkelerin finansman ve desteğiyle yurtdışında savaş eğitimi aldı” denildi.

Açıklamada, söz konusu kumpasın İstihbarat Servisi’nin geçen ay başlattığı güvenlik soruşturmaları sırasında ortaya çıktığı ve elde edilen bilgilerden hareketle “ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteri ve halk kalabalıklarının arasında patlamalar ve suç eylemleri düzenlemek için yapılan planda parmağı bulunan ayrılıkçı hareketin mensuplarından oluşan bir suç hücresinin çökertildiği ve suç eylemleri gerçekleştirmeye yönelik silahlar ile patlayıcılara el konulduğu” aktarıldı. Açıklamanın bu kısmında, her hafta Cuma günü düzenlenen halk hareketi gösterileri sırasında yapılması planlanan bombalı eylemlere işaret ediliyor.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Güvenlik operasyonu, Savunma Bakanlığı’nın ulusal çıkarlar konusundaki teyakkuz seviyesini ve suç planlarını çökertme gücünü gösteriyor. Bakanlık ülkenin güvenlik, istikrar ve birliğini sarsmayı hedefleyen bu yıkıcı örgütün tüm üyelerini tutuklamak için çalışmaya devam ediyor.”

El-Kabail Bağımsızlık Hareketi’ne liderlik eden Amazig (Berberi) sanatçı Ferhat Muhenni uzun yıllardan bu yana Fransa’da ikamet ediyor. Fakat hareketin Cezayir içindeki yöneticilerinin kimler olduğu bilinmiyor. Bununla birlikte ayrılıkçı bir bayrağa sahip olan hareketin çok sayıda destekçileri bulunuyor ve başkentin doğusundaki Becaya, Tizi Vuzu ve El-Buveyra kentlerindeki haftalık gösterilere yoğun katılım gösteriyorlar. Cezayir makamlarının 2011’de ortaya çıkan bu hareketle karşı karşıya gelmekten çekinmesi dikkat çekiyor.

Bu yıl ve geçtiğimiz yıllarda 20 Nisan’da “Berberi Baharı” ismiyle düzenlenen anma törenlerine yoğun katılımın olması büyük çaplı tartışmalara neden oldu. Avukatlar hareketin “terör örgütü” kategorisine alınmasını talep ediyor.

El-Kabail bölgesinde geniş bir halk tabanına sahip olan muhalif Sosyalist Güçler Cephesi’nin Birinci Sekreteri Yusuf Avşiş, önceki gün başkentte parti kadrolarıyla düzenlediği toplantı sırasında ayrılıkçı örgüte eleştiriler yöneltti.

Avşiş, El-Kabail Bağımsızlık Hareketi’ne atıfta bulunarak, “Cezayir, sınırlarını metre metre çizmiş ve ülkenin tüm bölgelerinin sulayan şehit kanlarıyla topraklarını karış karış kurtarmıştır. Hangi isim altında olursa olsun, bu kutsal toprağı parçalamaya çalışanların önünde elimiz kolumuz bağlı durmayacağız” ifadesini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya