Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mars helikopteri en hızlı uçuşunu yaptı: NASA çarpıcı görüntüler yayımladı

Mars helikopteri en hızlı uçuşunu yaptı: NASA çarpıcı görüntüler yayımladı

Pazartesi, 26 Nisan, 2021 - 13:00
Ingenuity, 25 Nisan'daki üçüncü uçuşu sırasında (EPA)

NASA'nın Mars'taki helikopteri Ingenuity, üçüncü uçuşunu pazar günü başarıyla gerçekleştirdi.

1,8 kilogramlık helikopter 19 Nisan'da Kızıl Gezegen yüzeyinden yaklaşık üç metre yükselerek 30 saniye havada asılı kalmış ve Dünya dışında bir gezegende kontrollü uçuşu sağlanan ilk hava aracı olarak tarihe geçmişti.

İkinci uçuşunu 22 Nisan'da gerçekleştiren minik helikopter dünkü uçuşunda ise 4,8 metre yükselmeyi başardı. Bunun yanında ilk kez yana doğru hareket etti.

NASA'nın internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre helikopter yerel Mars saatiyle 12.33'te havalandı.

Bu esnada Ingenuity, saniyede iki metrelik hıza ulaştı. Bundan önceki uçuşunda helikopterin hızı saniyede yalnızca yarım metreydi.

Havalandıktan sonra minik araç, kuzey yönünde 50 metre hareket etti. Bu şimdiye kadar katettiği en uzak mesafe oldu. Tüm uçuş yaklaşık 80 saniye sürdü.

NASA çarpıcı uçuş görüntülerini Youtube kanalından yayımladı.

Projenin program yöneticisi David Lavery, basın açıklamasında, "Bu uçuş planladığımız bir şeydi ama yine de şaşırttı" diye konuştu:


"Bu uçuşla gelecekteki Mars görevlerine hava araçlarının eklenmesini sağlayacak önemli yetenekler sergiledik."Söz konusu uçuş, Ingenuity'nin Mars'taki 31 günlük programı boyunca gerçekleştireceği 5 uçuştan üçüncüsü oldu.

Ingenuity proje yöneticisi MiMi Aung, "4. ve 5. uçuş geldiğinde çok eğleneceğiz" demiş ve eklemişti:


"Çok cesur uçuşlar yapacağız ve büyük risk alacağız."
 


Editörün Seçimi

Multimedya