Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus: Fransız polis memurunun öldürülmesiyle ilgili terör soruşturması başlatıldı

Tunus: Fransız polis memurunun öldürülmesiyle ilgili terör soruşturması başlatıldı

Pazartesi, 26 Nisan, 2021 - 11:15
Cuma günü Fransız polis memurunu öldüren Tunuslu saldırgan Cemal Karşan (AFP)

Tunus’taki Terörle Mücadele Servisi Cuma günü Fransız polis memurunun hayatına kasteden saldırının aşırılık yanlısı örgütler tarafından düzenlenebileceği şüphelerinin ardından, saldırının faili Cemal Karşan’ın ailesi dahil olmak üzere Tunus’ta bir dizi güvenlik soruşturması başlattı.

Dava, Tunus Palamentosu’ndaki Onur Koalisyonu liderliğinde bulunan ve terör dosyalarına bakan avukat Seyfeddin Mahluf tarafından yürütülecek.

Tunuslu güvenlik güçleri şuanda bağlantıları henüz belli olmayan saldırganın Tunus topraklarına kadar yayılmış olma olasılığı ile memleketi Mesakin bölgesinde gizli terör hücreleri ve başka saldırı planları olma ihtimalini araştırıyor.

Yerel basın Tunusluların daha önce işledikleri benzer suçların aksine, Fransız polis memurunun bıçak saldırısı sonucu ölmesi noktasında saldırganın söz konusu suçu kazara işlediğini söylüyor. Fail hakkında doğrulanmış herhangi bir bilgi olmadığı belirtildi. Failin ailesi kamuoyuna görünmekten ve bilgi vermekten kaçınırken, aile fertleri ve yakınları hala olayın şoku içerisinde olduklarını ve olanlara inanamadıklarını doğruladı.

1984’de Tunus’un doğusundaki Susa şehrinde doğan Cemal, 14 Temmuz 2016’da Nice şehrinde bir kamyonu kalabalığın üzerine sürerek birçok kişinin ölümüne neden olan Muhammed Lahouaiej Bouhlel ile aynı bölgede yaşıyordu. Her ikisi de yıllar önce Fransa’ya yerleşmişti.

Söz konusu durum, bu iki kişi arasında, şehirdeki gençleri çekme noktasında terör hücrelerinin aktif olarak hareket etmesi çerçevesindeki bir takım soruları gündeme getiriyor.

Kanlı saldırının faili geçtiğimiz Şubat ayında yurt dışına çıktıktan sonra ilk kez Tunus’a gelmişti. Saldırganın Fransa’ya dönmeden önce ailesiyle birlikte iki haftadan fazla bir süre Mesakin (Tunus’un doğusu) şehrinde kaldığı bildirildi. Saldırgan başkent Paris’in güneybatısındaki Rambouillet kentinde kanlı saldırıyı gerçekleştirmişti.

DPA’ya göre Tunus güvenlik güçlerine yakın bir kaynak, Cemal’in suçu işlediği gün annesini arayarak 25 Nisan’da Tunus’a döneceğini söylediğini aktardı. Aynı bağlamda, Tunus’taki Terörle Mücadele Servisi, Tunuslu göçmen Cemal Karşan’ın işlediği cinayet kapsamında saldırganın Tunus’taki ilişkilerini araştıracağı ve söz konusu cinayeti dava edeceği noktasında söz verdi. Saldırganın ismi terörle mücadele servislerinin kayıtlarında yer almasa bile hakkındaki şüpheler hala devam ediyor.

Başbakan Hişam el-Meşişi, Paris’in güneybatısındaki Rambouillet kentinde bir polis karakolunu hedef alan ve cinayetle sonuçlanan terörist eylemin ardından, Fransız halkına ve kurbanın ailesine en içten taziyelerini sundu.


Editörün Seçimi

Multimedya