Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Lübnan’la tartışmalı deniz yetki alanını iki katına çıkarmayı planlıyor

İsrail, Lübnan’la tartışmalı deniz yetki alanını iki katına çıkarmayı planlıyor

Salı, 27 Nisan, 2021 - 09:15
Güney Lübnan'daki Naqoura sahil yolunda devriye gezen UNIFIL araçları.

İsrail, Lübnan’ın Akdeniz’deki tartışmalı deniz sınırı ile ilgili artan taleplerine karşılık vermeye hazırlanıyor. İsrail merkezli The Jerusalem Post tarafından pazartesi günü yayınlanan bir haritaya göre Tel Aviv yönetimi Lübnan’a, yetki alanının iki kat daha fazla olduğunu iddia ederek yanıt vermeyi planlıyor.

İsrail ve Lübnan deniz sınırlarıyla ilgili müzakerelere ekim ayında, ABD arabuluculuğunda başlamıştı.  DPA’ya göre iki ülke, İsrail’in halihazırda önemli miktarda gaz çıkardığı bölgedeki sınırların belirlenmesinin daha fazla arama çalışmalarını teşvik etmesini umut ediyor.

Beyrut heyeti, İsrail-Lübnan sınırındaki BM üssü Naqoura'daki gerçekleşen görüşmelerde Tel Aviv tarafı ile doğrudan temasta bulunmadı. Ardından İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Lübnan'ı yedi kez pozisyonunu değiştirmekle ve provokatif tutum sergilemekle suçladı. Lübnan görüşmeler sırasında yetki alanı talebini daha güneye uzanan bir hat üzerinde artırdı. Tartışmalı alanı yaklaşık 860 kilometrekareden 2,300 kilometrekareye kadar genişletti. Lübnan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Michel Najjar da iki hafta önce hükümetin Akdeniz'deki münhasır ekonomik bölgesini müzakerelerde sunulan kapsamda genişleten bir kararname imzaladığını ve bunun BM'ye sunulacağını bildirdi.

Dİsrail’in çizdiği yeni hat, Kıbrıs ile Lübnan arasındaki deniz sınırlarına dayanıyor. ABD Dışişleri Bakanı'nın Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı David Hale geçen hafta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile yaptığı görüşmenin ardından İsrail ile Lübnan arasındaki müzakerelerin, Beyrut yönetimi için önemli ekonomik potansiyele sahip olduğunu söyledi. "Bu, ülkenin karşı karşıya olduğu ciddi ekonomik kriz ortamında daha da kritik bir önemde" dedi.

İsrail Enerji Bakanlığı’ndan bir kaynak, müzakerelerin Biden yönetimi altında yeniden başlamasının ve verimli geçmesinin umut edildiğini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya