Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kovid-19, ilaç endüstrisini olumsuz etkiliyor

Kovid-19, ilaç endüstrisini olumsuz etkiliyor

Cuma, 30 Nisan, 2021 - 09:30
Elinde ilaç hapları tutan tıp uzmanı (Arşiv-AP)

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını, ilaç endüstrisini de olumsuz etkiledi. Pandemi sırasında kanser ve diğer hastalıklara yönelik rutin doktor ziyaretlerinde düşüş yaşanırken, ilk çeyrekte ilaç şirketlerini sert bir şekilde vuran pandemi, aşılardan diyabet hastalıkları tedavilerine ve kanser ilaçlarına kadar her türlü ilacın satışını yavaşlattı.

Alman Haber Ajansı DPA'ya göre, Amerikan ilaç şirketi Merck & Co., kanser ilacı Keytruda ile tedaviye başlayan, HPV ve pnömokok hastalıklarında aşı yaptırmak isteyen hasta sayısının azaldığını bildirdi.

Amgen Inc.'in Arthritis ilacı Enbrel'in satışları, daha az hastaya tanı konduğu için azaldı.

Bristol-Myers Squibb Co., önemli bir kanser ilacı olan diğer ürünler için gelir düşüşüne vurgu yaptı.

ABD’de Perşembe günü sözü edilen üç ilaç firmasının hisselerinde düşüş yaşandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl da ilaç satışlarından olumsuz etkilenen ilaç firmaları, salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin gevşetilmesiyle özellikle de hayati önem taşıyan ilaçların temini için piyasanın 2020’den sonra toparlanacağını öngörüyordu.

Ancak düşünülen olmadı. Bilakis 2021 yılında koronavirüs vakalarının artış göstermesi, salgının yeni dalgalarının ortaya çıkmasıyla ilaç firmaları daha çok problemlerle kaşı karşıya kaldı.


Editörün Seçimi

Multimedya