Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan Dışişleri Bakanı Meryem el-Mehdi: Koronavirüs salgınından ve insan kaçakçılığından en çok etkilenenler kadınlar

Sudan Dışişleri Bakanı Meryem el-Mehdi: Koronavirüs salgınından ve insan kaçakçılığından en çok etkilenenler kadınlar

Cuma, 30 Nisan, 2021 - 07:15
Sudan Dışişleri Bakanı Meryem es-Sadık el-Mehdi (SUNA)

Sudan Dışişleri Bakanı Meryem es-Sadık el-Mehdi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, kadın ve kız çocuklarına yönelik insan kaçakçılığı ile ilgili olarak dünya genelinde dışişleri bakanlarının bir araya geldiği toplantıya katıldı.

Toplantıya İspanya, Avustralya, Belçika, Bulgaristan, Norveç, Andorra, Kenya, Estonya, Libya ve Güney Afrika’nın dışişleri bakanları katıldı.

Bakanlar, koronavirüs salgından en çok etkilenen kadın ve kız çocuklarının salgının sonuçlarından korunmasına yönelik strateji belirlenmesi için nasıl ortaklıklar kurulacağı ve iş birlikleri yapılacağına yönelik kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiler.

Sudan Dışişleri Bakanı kadınları güçlendirme ve koroanvirüs salgınının zorluklarıyla mücadele vizyon ve çabalarını birleştirmeyi amaçlayan toplantının düzenlenmesindeki rollerinden dolayı Avustralya ve İspanya dışişleri bakanlarına ‘teşekkürlerini ve şükranlarını’ belirtti.

Meryem el-Mehdi, toplumlarda salgından en çok etkilenen grupların, kadınlar, mülteciler ve sığınmacılardan oluştuğunu, hasta yoğunluğunun yoksulluk, şiddet ve cinsiyete göre kötüleştiğini belirtti. Bakan, koronavirüs salgının sonuçlarının kontrol altına alınması için devletlere, kuruluşlara ve bireylere birlikte çalışma çağrısında bulundu. El-Mehdi, Sudan hükümetinin insan kaçakçılığı ile mücadelede sarf ettiği çabalara dikkat çekti. Sudan’ın coğrafi konumu dolayısı ile 7 ülke ile sınırının olması, çatışmalar ve ekonomik zorluklar ile yüzleşmesi ülkenin yasadışı göçe açık bir hale gelmesine neden oldu. İnsan kaçakçılığı ile mücadele için ulusal bir komite kuruldu.

El-Mehdi, hükümetin, insan kaçakçılığı ile mücadelede, mağdurların belirlenmesi için sınırların denetlemesine yönelik eğitim verilmesi ve kapasite oluşturulması gerektiğini belirtti. Bakan ayrıca, bu olguyla mücadele için bölge ülkeleri arasında koordinasyon mekanizmalarının kurulması başta olmak üzere, insan kaçakçılığı ile mücadele alanlarında faaliyet gösteren kurumlar ve organizasyonlarla iş birliği yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya