Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çalınan elektrik kabloları Libya’nın batısını karanlıkta bıraktı

Çalınan elektrik kabloları Libya’nın batısını karanlıkta bıraktı

Cuma, 30 Nisan, 2021 - 10:00
Batı Libya’daki Ruveys Dağıtım İstasyonu. (Genel Elektrik Şirketi)

Libya’nın batısındaki Genel Elektrik Şirketi yöneticileri, ana şebekenin sabote edilmesi ve binlerce metrelik yüksek basınçlı kabloların çalınması sebebiyle birçok şehrin karanlığa gömüldüğünü ve vatandaşların bu durumdan olumsuz etkilendiğini bildirdi.

Libya’nın batısında elektrik üretme ve iletme noktasında ayrılan birimlerin bağlantılarının kesildiği bildirildi. Bu durum sonucunda, dün (Perşembe) akşam başkent Trablus da dahil olmak üzere batı Libya’nın bir çok bölgesinde elektrik kesintisi yaşandı.

Genel Elektrik Şirketi’nin bilgilendirme departmanı tarafından dün yapılan açıklamada, binlerce metrelik elektrik kablolarının çalınmasının devam ettiği, bunun da elektriğin dağıtım ağına yansıdığı belirtildi. Bazı bölgelerde elektrik kesintisi yaşandığı ifade edildi.

Genel Elektrik Şirketi, elektrik kablolarının çalınmasını engelleme ve tüm bölge ve belediyelere elektrik enerjisi tüketiminin rasyonelleştirilmesi noktasında, kesintilere engel olmak için Genel Elektrik Şirketi Genel Müdürü İbrahim el-Falah’ın da katılımıyla Geryan belediyesinin merkezinde bir toplantı düzenledi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, kanun kaçaklarının binlerce metrelik elektrik kablolarını yurt dışına kaçırmalarından önce yakalandıkları belirtildi. Bu durumun Libya’nın batı bölgesinin tüm elektrik devrelerini etkileyeceği açıklandı.

Gerçekleştirilen toplantıda elektrik tüketiminin nasıl rasyonelleştirileceği ile ticari kayıpların ve bölgedeki yasa dışı bağlantıların nasıl engelleneceği ele alındı. Toplantıda, söz konusu yasa dışı faaliyetlerin engellenmesi noktasında, Geryen Emniyet Müdürlüğü ve Genel Elektrik Şirketi’nden bir araştırma grubu oluşturulması kararlaştırıldı.

Elektrik kablolarının çalınması kapsamında gerçekleşen hırsızlık olayları arasında bir grup kanun kaçağının, 600 metrelik yüksek basınçlı telleri çaldığı bildirildi. Bu durum 8 trafoda güç kaybına ve birçok bölgede elektrik kesintisine neden oldu.

Benzer bir grup Kasr bin Kaşhir dağıtım devresindeki 900 metrelik yüksek basınçlı elektrik kablolarını çaldı. Şirketten yapılan açıklamada, grubun başka bir hatta daha saldırarak, ardından bölgeden uzaklaştığı bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya