Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir Sağlık Bakanı: Üçüncü bir dalgaya maruz kalmamız daha iyi

Cezayir Sağlık Bakanı: Üçüncü bir dalgaya maruz kalmamız daha iyi

Cuma, 30 Nisan, 2021 - 12:45

Cezayir Sağlık Bakanı Abdurrahman bin Buzeyd, vatandaşların başta sosyal mesafe ve maske kullanımı olmak üzere gerekli önlemleri almak zorunda kalmaları için salgının “üçüncü dalgasının meydana gelmesini tercih ettiğini” söyledi. Cezayir’deki vaka sayıları 100’ün altına düştükten sonra, bir haftadır 200 vakayı aşması ile vaka eğrisinde yükselme gözlemleniyor.

Sağlık Bakanı dün devlet hastanelerini ziyaret ederken gazetecilerin, Cezayir Koronavirüs Gözlem ve Takip Komitesi’nin yeni bir salgın dalgası bekleyip beklemediğine ilişkin bir soruya cevap olarak “Son derece mümkün ancak bunu temenni etmeyiz” dedi. Ardından hemen “Vatandaşların sağlık protokolüne uyması için üçüncü bir dalgaya maruz kalmanız daha iyi” ifadelerini ekledi. Bakanın cevabı, ona eşlik eden heyeti ve gazetecileri şaşkınlığa uğrattı. Buzeyd’in bu tutumu hükümetin, başta aşırı kalabalığın olduğu pazarlar olmak üzere Ramazan’ın başlangıcından bu yana kamusal alanlarda gözlemlenen “gevşeklik halinden” duyduğu rahatsızlığı yansıtıyor.

Sağlık personellerinin üçüncü bir dalga için tamamen hazırlıklı olduğunu ve tüm önlemleri aldığını belirten Sağlık Bakanı “Olmasını temenni etmiyoruz ancak bekliyoruz, ortaya çıkma olasılığı yüksek” dedi. Bakan “Vatandaşların koruyucu önlemlere yönelik rehaveti, son dönemdeki vaka oranlarının istikrarını açıklıyor” ifadelerini kullandı. Bakan çoğu ülkenin şu anda salgının üçüncü ülkesi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek “Üçüncü dalgasının gelmesi çok normal bir durum zira bu, virüsün doğal evrimi ile ilgili” dedi.

Bakan Buzeyd aşılamanın yavaş ilerlemesi ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu, Cezayir’in teslim aldığı dozların az olmasına bağlı. Bildiğiniz üzere tüm dünya aşı yetersizliği sorunu ile mücadele ediyor, bazı üretici ülkeler bile vatandaşlarına avantaj sağlayamıyor. Aşı elde etmek için çalışmalar başlattık, sözleşmeler imzalayıp aşı fiyatının bir kısmının ön ödemesini yaptık ancak teslim alamadık.” 

Buzeyd hangi aşı olduğunu belirterek, yakında büyük bir miktar aşı tesliminin gerçekleşeceğine yönelik iyimser göründü ve sözlerine şu ifadeleri ekledi:

“Mayıs ayında (Çin ve Rusya’dan son iki ayda gelen miktardan sonra) ek dozlar bekliyoruz. Ocak ayında yüksek bir miktarda aşı ulaşması gerekiyordu ancak anlaşma imzaladığımız ülke çok büyük baskılarla karşılaştı. Aynı durum Şubat ayında beklediğimiz miktar içinde söz konusu oldu ve hala bekliyoruz.”

Cezayir Cumhurbaşkanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tebbun’un Bilim Kurulu’ndan, geniş kapsamlı ölçekte farkındalık kampanyalarının arttırılmasının yanı sıra mutasyona uğramış virüslerin niteliklerine yönelik epidemiyolojik incelemenin derhal başlatılmasını istediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığının yaptığı açıklamaya göre, Tebbun vakalar ve salgının gelişimine yönelik doğru kararlar alınması için, tüm vilayetlerden hastalığın kaynak noktaları olan mahallelerin ve köyler dikkate alınarak titiz bir şekilde hazırlanmış istatistiklerin sunulması gerektiğini vurguladı. Tebbun ayrıca gün geçtikçe ihtiyar seviyesinin yükselmesinin yanı sıra tüm kara, deniz ve hava sınırlarının kapalı kalmasına karar verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya