Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan ve İsrail arasındaki deniz sınırı müzakereleri yeniden başlıyor

Lübnan ve İsrail arasındaki deniz sınırı müzakereleri yeniden başlıyor

Cumartesi, 1 Mayıs, 2021 - 09:15
Müzakerelerin yapıldığı Nakura’daki askeri üs (AP Arşiv)

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün (Cuma) yaptığı açıklamada, Washington’dan bir heyetin Lübnan’ı ziyaret etmesinin ardından Lübnan ve İsrail arasında ABD’nin arabuluculuk yapacağı deniz sınırı müzakerelerinin önümüzdeki Salı günü yeniden başlayacağını belirtti.

Lübnan ve İsrail arasındaki müzakereler, potansiyel olarak doğal gaz zengini olan bölgede petrol ve gaz aramalarını engelleyen deniz sınırıyla ilgili anlaşmazlığı çözmek amacıyla Ekim ayında başladı, ancak ilerleyen günlerde müzakereler ertelendi.

Lübnan ve İsrail, ABD’nin üç yıllık diplomatik arabuluculuğunun ardından, Birleşmiş Milletler Lübnan Barış Gücü’ne (UNIFIL) ait Lübnan’ın güneyindeki Nakura’da bulunan askeri üste müzakerelerde bulundu.

Lübnan resmi kaynakları, Reuters’e önümüzdeki hafta müzakerelerin yeniden başlayacağını açıkladı. Amerikalı arabulucu diplomat John DeRoucher liderliğindeki ekibin Pazartesi günü Beyrut’a gitmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya