Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

2030 Vizyonu devlet harcamalarında 100 milyar dolar tasarruf edilmesine katkıda bulundu

2030 Vizyonu devlet harcamalarında 100 milyar dolar tasarruf edilmesine katkıda bulundu

Pazar, 2 Mayıs, 2021 - 09:30
Suudi 4 bakan 2030 Vizyonu’nun başarıları ve hedefleri hakkındaki oturumda (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’da dört bakan, dün başkent Riyad’da düzenlenen ‘2030 Vizyonu Gelecek Fırsatları Yaratır’ başlıklı oturumda 2030 Vizyonu’nun başarıları ve hedeflerini ele aldı.

Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia, Turizm Bakanı, Yaşam Kalitesi Programı Başkanı Ahmed el-Hatib, Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan ve Kraliyet Divanı Danışmanı, Ulusal Dönüşüm Programı Başkanı Muhammed et-Tuveyciri, gazeteci Halid Süleyman’ın moderatörlüğünü yaptığı oturuma katıldı.

Oturumun başında, 2030 Vizyonu’nun 5 yıl boyunca ekonomik alanlar, yaşam kalitesi, turizm sektörüne katkılarını gözler önüne seren bir belgesel yayınlandı.


Sağlıktaki gelişmeler

Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia, 2030 Vizyonu programlarının başlamasından bu yana sektöre kazandırılan büyük başarılara işaret ederek, sağlık alanında son 5 yılda elde edilen gelişmelerin, tüm devlet sektörleri arasındaki uyum ve çalışma sonucunda yeni tip koronavirüs salgını ile başarılı bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olduğuna dikkati çekti.

Dr. Rabia, Suudi Arabistan’da çeşitli bölgelerde yer alan aşı merkezleri aracılığıyla şu ana kadar 9,5 milyon doza yakın aşı yapıldığını söyleyerek, ülkesinin aşıların miktarına değil kalitesine verdiği önemi vurguladı.

Bakanlık tarafından başlatılan ve birçok engelin aşılmasına katkıda bulunan internet uygulamalarından bahseden Dr. Rabia, Sehhaty uygulamasıyla günde 200 bin kişinin aşı randevusu aldığını ve çağrı merkezlerinden her gün 400 binden fazla kişinin yararlandığını dile getirdi.


Yaşam kalitesi

Turizm Bakanı Ahmed el-Hatib ise, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ülkedeki şehirlerin dünyada yaşanacak en iyi şehirler arasında olması yönünde talimat verdiğini söyleyerek, Yaşam Kalitesini İyileştirme programının 60 milyar riyalden (16 milyar dolar) fazla bir bütçeye sahip olduğunu ve buna 17 farklı kuruluşun bağlı olduğunu belirtti.

Hatib, 2030 Vizyonu’nun şehirlerde yaşamanın çekiciliğini artırarak, altyapı, şehir planlama, iletişim, eğitim ve sağlık hizmetlerine ek olarak, spor, eğlence ve turizm tesislerine odaklanarak ülkedeki yaşam tarzını iyileştirmeyi amaçladığını vurguladı.

Başlatılan faaliyetler sayesinde eğlence sektöründe binden fazla küçük ve orta ölçekli firmanın kurulduğunu belirten Hatib, “Salgından önceki 3 ay boyunca 450 bin turist vizesi verildi. Salgının zorluklarıyla birlikte faaliyetlerde bir durgunluk yaşandı ancak faaliyetlerin yeniden başlaması konusunda iyimseriz” dedi.


Dört yıl

Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan, “Son 4 yılda kamu harcamalarının verimliliğini 400 milyar riyal (106,6 milyar dolar) artırarak elde edilen tasarruflar, 2030 Vizyonu’nun 5. yılında elde ettiği başarılardandır” diye konuştu.

Devletin, Kamu Yatırım Fonu’ndaki borç, rezervler ve servet dahil olmak üzere birden fazla fon kaynağı olduğuna ve tahsis etmeye çalıştıkları varlıkları olduğuna dikkati çeken Bakan, bütçe tavanlarını belirlerken dikkatli olacaklarını söyledi.


Borç seviyeleri

Maliye Bakanı, borç seviyelerinin endişe verici durumda olmadığını, ülkenin Kamu Yatırım Fonu’nda büyük bir servete, tahsis edilebilecek varlıklara ve rahat rezervlere sahip olduğunu belirtti.

Özel sektörün GSYİH’ya katkısının 2020 sonunda yüzde 45’ten yüzde 51’e yükseldiğini söyleyen Cedan, özel sektörün devlet tarafından verilen hizmetlerin sunumuna daha fazla katılımını sağlamak amacıyla bugünden itibaren 45 gün içinde özelleştirme sisteminin uygulanacağını bildirdi.


Ulusal dönüşüm

Kraliyet Divanı Danışmanı, Ulusal Dönüşüm Programı Başkanı Muhammed et-Tuveyciri, yönetişim ve karar alma sisteminin, 2030 Vizyonu’nun en önemli başarıları arasında yer aldığını söyledi.

Tuveyciri, ülkede hükümet hizmetlerinin yüzde 81’inin artık internet ortamında olarak sağlandığını ve bunun salgın sırasında sağlık ve eğitim hizmetlerinde açıkça görüldüğünü dile getirdi.

Devletin dijital hizmetlerinin yüzde 35 oranında arttığına ve bunun salgın aşamasıyla yüzleşmeye yardımcı olduğuna işaret eden Tuveyciri, 2030 Vizyonu’nun ardından kadınların işgücü piyasasına katılım yüzdesinin yüzde 33’e yükseldiğini vurguladı.

Tuveyciri, ülkede beşinci nesil ağların yaygınlaşmasıyla internet hızının 12 katına çıktığını da söyledi.


Hükümet ve karar verme sistemi

Tuveyciri, ülke liderliği ve 2030 Vizyonu için ilk hedefin vatandaşlar olduğunu belirterek, “Bu nedenle, hükümetle yapılan sözleşmeler, en iyi yatırımı kullanmaya ve hizmetlerin yüksek kalitede sunulmasını sağlamaya odaklanmaktadır” dedi.

Yönetişim ve karar alma sisteminin 2030 Vizyonu’nun en iyi sonuçları arasında olduğunu dile getiren Tuveyciri, böylece ülkenin başarıları inşa etmeye devam etmesini sağlayacak belirli programları, hedefleri ve sürdürülebilir bir çalışma şekli olduğunu sözlerine ekledi. 


Editörün Seçimi

Multimedya