Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İranlı milisler, ABD’nin Suriye’nin doğusundaki müttefiklerine karşı ‘füze rampaları’ kurdu

İranlı milisler, ABD’nin Suriye’nin doğusundaki müttefiklerine karşı ‘füze rampaları’ kurdu

Pazar, 2 Mayıs, 2021 - 07:30
Suriye'nin doğusundaki İran destekli milisler (SOHR)

Dün Suriye’deki İran destekli milislerin, Deyrizor kırsalında ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’un desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki bölgelere çevrili füze rampaları kurdukları bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) dün aktardığı bilgilere göre İran destekli milisler, Uluslararası Koalisyon ve SDG’nin kontrolünde bulunan Fırat'ın doğusundaki bölgelere çevrili füze fırlatma rampaları kurdular.

SOHR, milislerin, Deyrizor’un doğu kırsalında yer alan el-Meyadin bölgesi yakınlarındaki el-Batin Sıradağları’nda İran yapımı karadan karaya füzeler için 13 füze rampası kurduklarını belirtti. SOHR’un aktardığı bilgilere göre milisler ayrıca Havi el-Meyadin bölgesinde de bir hayvan çiftliğine dokuz füze rampası kurdu. Bu füze rampalarının tamamı Fırat'ın doğusuna, nehrin diğer yakasına ve en yakın önemli nokta olan el-Ömer Petrol Sahası’na yönlendirildi. SOHR, İran'ın gerek saldırı amaçlı olsun gerek farklı bir amaç doğrultusunda olsun bu adımların hedefleri hakkında henüz teyit edilmiş bir bilgi alınamadığını kaydetti.

Deyrizor’un doğu kırsalındaki el-Meyadin’den bazı kaynaklar, 21 Nisan’da, İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) unsurlarının, Fırat’ın batısındaki el-Meyadin şehri yakınlarındaki eski er-Rahba Kalesi’nin alt katlarında depolanan silahlardan İran yapımı füzeleri çıkarttıklarını belirttiler. Söz konusu füzelerin, yakın zamanda kullanılmaya başlanan kamuflaj metodu olan sebze-meyve taşıyan ticari bir kamyona yüklendiğini ifade eden kaynaklar, kamyonun daha sonra el-Meyadin - Deyrizor otoyoluna yöneldiğini ve oradan İran destekli milislerin nüfuz alanlarına, Rakka'nın doğu kırsalına doğru yoluna devam ettiğini ifade ettiler.

Bu gelişme, Rusya’nın söz konusu bölgeden kilometrelerce uzakta, özellikle Deyrizor ve Rakka arasındaki idari sınırlarda yer alan Madan Atik beldesindeki hareketliliğiyle aynı döneme denk geldi.

SOHR iki gün önce bir silahlı insansız hava aracının (SİHA), Fırat'ın batı kıyısında, Deyrizor'un doğu kırsalındaki Suriye-Irak sınırına 11 kilometre uzaklıkta bulunan Elbukemal şehrinin kuzeybatısındaki Siyal beldesinde İran destekli milislerin liderinin evini ve bir askeri aracı hedef aldığını bildirmişti. SOHR’un haberine göre saldırıda Suriyeli olmayan milis lider öldürüldü, hedef alınan evin çevresindeki 5 milis yaralandı.

SOHR, geçtiğimiz 22 Mart'ta, kimliği belirlenemeyen SİHA’ların Suriye-Irak sınırında, Deyrizor kırsalındaki Elbukemal çölündeki petrol kuyularını hedef aldığını bildirmişti. SOHR haberinde SİHA'ların hedef aldığı kuyuların, DEAŞ’ın varlığı ve bölgeyi kontrol ettiği dönemde yok etmesinden sonra İran destekli milisler tarafından onarılan kuyular olduklarını da ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya