Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir ordusu: Sahel'den dönen aşırılık yanlısı bir kişi tutuklandı

Cezayir ordusu: Sahel'den dönen aşırılık yanlısı bir kişi tutuklandı

Pazar, 2 Mayıs, 2021 - 11:00
Cezayir ordusuna bağlı bir asker (Reuters)

Savunma Bakanlığı'nın dün yaptığı açıklamaya göre, Cezayir güvenlik güçleri ülkenin güneyindeki Sahel bölgesinde terör örgütüne katılan bir radikal Cezayirliyi tutukladı.

AFP’nin haberine göre, Bakanlık yaptığı açıklamada, terörle mücadele kapsamında, Tamanrasset'deki Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı güvenlik güçleri Cuma günü Sahel bölgesinde terör örgütüne bağlı faaliyet gösteren bir teröristi gözaltına aldığını söyledi. Bakanlık tutuklanan A. Maluki’nin 2012'de terörist gruplara katıldığını ifade etti.

Cezayirli yetkililer, 1992-2002 yılları arasındaki iç savaştan beri aktif olan militanları tanımlamak için terörist terimini kullanıyor.

Silahlı İslami grubun eski militanlarının bazıları liderlik pozisyonlarında bazısı da kıyıdaki silahlı gruplarda hala aktif olarak görev alıyor.

Abdelmalek Droukdal’ın Fransız özel kuvvetleri tarafından Haziran 2020’de Mali’nin kuzeyinde öldürülmesinin ardından, Kasım 2020’de yerine Ebu Ubeyde Yusuf lider olarak atanmıştı.

1 Ocak'tan bu yana, Mali sınırı yakınlarındaki Bordj Badji Mokhtar kasabasında 5 radikal Cezayirli güvenlik güçlerine teslim oldu.

Savunma Bakanlığı'na göre, 3 askerin hayatını kaybettiği çatışmalarda 9 militan öldürüldü.

‘Kara 10 Yıl’ diye tabir edilen 1992-2002 arası iç savaş sayfasının kapatılması adına 2005 yılında alınan Barış ve Ulusal Uzlaşma Şartı kararına rağmen, 200 bin kişinin ölümüne neden olan silahlı gruplar, özellikle ülkenin doğusunda faaliyet göstermeye, güvenlik güçlerini ve orduyu hedef almaya devam ediyor.

2020 operasyonları sonucunda ordu, 37 kişinin etkisiz hale getirildiğini, 21'inin öldürüldüğünü, dokuzunun tutuklandığını, 7 kişinin ise teslim olduğunu açıklamıştı. Cezayir ordusu 2019'da 15 militanı etkisiz hale getirmişti.

Resmi medya kuruluşlarının haberlerine göre, güvenlik güçleri Aralık ayında, İslami Mağrip El Kaide örgütünün lideri Droukdal'ın öldürülmesiyle örgütün yeniden yayılma planını engellemiş oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya