Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, Hindistan ile alay eden sosyal medya paylaşımını sildi

Çin, Hindistan ile alay eden sosyal medya paylaşımını sildi

Pazar, 2 Mayıs, 2021 - 13:15
Çin’in Tianhe uzay kapsülünü taşıyan roketin fırlatılış anı (AFP)

Çin Komünist Partisi (CPC) Merkez Komitesi’ne bağlı Siyasi ve Hukuki İşler Komitesi’nin, Hindistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölenlerin krematoryumunda yakılmasıyla, Çin roketinin uzaya fırlatılmasını karşılaştıran sosyal medya paylaşımı gelen tepkilerin ardından silindi.

Bloomberg’e göre Siyasi ve Hukuki İşler Komitesi, dün Çin’in Tianhe uzay kapsülünü taşıyan roketin fırlatılması ve Hindistan’da ölenlerin krematoryumunda yakılmasını yan yana gösteren iki fotoğraftan oluşan bir kolaj yayınladı.

Söz konusu gönderiye, Hindistan’da günlük vaka sayılarının 400 bini geçtiğini belirten bir hashtag de eşlik etti.

Çin’de birçok sosyal medya kullanıcısı paylaşıma olan öfkesini ifade etti. Bunun ardından tepki çeken paylaşım silindi.

Komünist Parti destekli Global Times’ın yazı işleri müdürü Hu Xijin, resmi sosyal medya hesaplarının şu anda insani davranarak Hindistan’a sempati göstermesi ve Çin toplumunu yüksek ahlaki bir konuma yerleştirmesi gerektiğini söyledi.

Hu, bu tür taktiklerin resmi sosyal medya hesaplarının ziyaretçi kazanması için uygun bir yol olmadığını da sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya