Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, adil ve şeffaf bir seçim sözü verdi

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, adil ve şeffaf bir seçim sözü verdi

Pazar, 2 Mayıs, 2021 - 13:15
Önümüzdeki Haziran ayında yapılması planlanan parlamento seçimlerini protesto eden göstericiler (AFP)

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, 12 Haziran'da yapılması planlanan parlamento seçimlerinin dürüst ve şeffaf olacağı sözü verdi ve seçmenlerin görevlerini barış ve güvenle yerine getirebilmeleri için gerekli tüm kaynakların kullanıldığını ifade etti. Tebbun’un açıklamaları, göstericilerin seçimlerin düzenlenmesine karşı devam eden baskısı sonrası geldi.

Cezayir resmi haber ajansı, dün Cumhurbaşkanının, İşçi Bayramı münasebetiyle Cezayirlilere gönderdiği mesajını yayınladı. Cumhurbaşkanı Tebbun’un mesajında şu ifadeler yer aldı: “Yaklaşan seçimler güçlü ve güvenilir kurumlar inşa etmek için halkın özgür iradesi ve egemenliğiyle üstleneceği hayati bir sınav olacak. Adaylar adil rekabet ilkeleri ve siyasi faaliyet etiği ışığında seçim kampanyalarını (üç hafta sonra başlayan) yürütmelidirler. Halk, temsilcilerini güven veren kadın ve erkeklerden, kamu işleri konusunda yetkin ve donanımlı biyografilere sahip olanlardan seçmeli. Bu seçim, demokrasinin ve milletin sesinin yükseltilmesi için bir miad olmalı”. İslamcılar seçimlere beş parti ve düzinelerce bağımsız adayla katılıyor. Bu durum yeni parlamentoda pek çok sandalye kazanma ihtimallerini artırıyor. Aynı zamanda, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın politikalarını destekleyen muhafazakar bir ulusal yönelime sahip partiler de seçimlere katılıyor. Öte yandan, laik ve sol eğilimli partiler ile demokrat çizgideki partiler, yasama kurumu üzerinde yasadışı bir rejimin hegemonyasının kurulacağını öne sürerek seçimleri boykot ettiler.

Hirak Hareketi aktivistleri Cuma günü düzenlenen gösterilerde, "otoritenin radikal bir sistem değişikliği talebini aşmak için kullandığı bir araç" olarak gördükleri seçim sürecini reddettiklerini ifade ettiler.

Birkaç sendikanın iki hafta önce daha yüksek ücret talebiyle başlattıkları grevleri örtülü bir şekilde eleştiren Tebbun, “Çeşitli sektörlerdeki her türlü talepler, vatandaşların menfaatlerini dikkate almalı, Cumhuriyet yasalarının çatısı altında olmalı ve şüpheli istismarcı niyetlerin içine dahil edildiği bir araç olmamalıdır. Çalışma dünyası her zaman üstün bir vatanseverlik bilinci ve saflarını güçlendirmek için güçlü bir isteklilik göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Bakanlar Kurulu tarafından geçen Çarşamba günü yapılan açıklamada, grevlerin “faaliyet izni olmayan sendikalar tarafından yönetildiği, ulaşılamaz talepler doğurduğu, bazı sendika uygulamalarının açıklanmasa da net hedeflere hizmet ettiği ve kamu otoriteleri tarafından ortaya konan değişim iklimini bozmayı hedeflediği belirtilmişti. Açıklama eğitim, sağlık, posta ve sivil savunma sendikalarının protestolarının, otorite için büyük bir sınav olan yasama seçimlerini çarpıttığına işaret etti.

Salgından kaynaklanan durumun zorluklarına rağmen iş kurumlarını korumaya istekli olduğunu vurgulayan Tebbun, “Ekonomik kurumları desteklemek için mekanizmalar kurarak, işsiz gençlerimizin bir kısmını istihdam etmek için kademeli olarak ilerliyoruz. Bir yıldan fazla bir süredir, bürokrasinin zincirlerinden ve yozlaşmış fırsatçıların uygulamalarından kurtulup bağımsız ekonomik hareketliliğe hazırlanmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Salgının neden olduğu acil durumlar bazı hedeflerimize belirlenen süreler içinde ulaşmamızı engellerken, siyasi irade ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için daha güçlü hareket ediyor.”

İşçi Partisi lideri Louisa Hanoune ise dün yayınladığı bir video kaydından hükümeti "Kovid-19" krizinin başlangıcından bu yana kaybedilen iş pozisyonlarıyla ilgili "gerçeği gizlemekle" suçladı. Hanoune, konuya ilişkin şunları söyledi: “İş dünyasında kaybedilen iş sayısı iddia ettikleri gibi yarım milyon değil, 1 milyon 600 binden fazla. İşsizlik oranı yüzde 15 değil, bundan çok daha fazla. Sosyal kriz, Hirak Hareketinin 22 Şubat 2019'da patlak vermesinin sebepleri arasındaydı. 2020'de hükümetin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uyguladığı kapanma, yoksulluk çemberinin daha da genişlemesine neden oldu. Ayrıca yüzlerce küçük işletme iflas etti.”


Editörün Seçimi

Multimedya