Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı: Önümüzdeki günlerde tedbirlere uymak çok önemli

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı: Önümüzdeki günlerde tedbirlere uymak çok önemli

Pazar, 2 Mayıs, 2021 - 17:15
Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki günlerde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirlere uymanın önemini vurgulayarak, kurallara uyulmaması halinde mübarek bayram günlerinin, talihsiz günlere dönüşebileceği konusunda uyardı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, bugün düzenlediği basın toplantısında, vaka sayılarındaki dalgalanmanın devam ettiğini söyleyerek, önümüzdeki günlerin özellikle de tatil dönemlerinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan’da aşıların ardından herhangi bir ölüm yaşanmadığını söyleyen Dr. Abdulali, bu konuda dolaşan söylentilere ilişkin uyarda bulundu.

Dr. Abdulali, koronavirüs aşısı aldıktan sonra şiddetli semptomlar varsa veya semptomlar üç günden fazla sürerse en yakın hastaneye gitmek gerektiğini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı, ayrıca son 24 saat içerisinde 937 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 419 bin 348’e yükseldiğini açıkladı.

Açıklamada, bin 351’i ağır hasta olmak üzere ülkedeki aktif vaka sayısının 9 bin 705 olduğu bilgisi verildi.

Sağlık Bakanlığı, bin 120’si son bir günde olmak üzere şu ana kadar 402 bin 664 kişinin iyileştiğini bildirdi.

Bakanlık, son 24 saatte 11 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 6 bin 979’a yükseldiğini de ifade etti.

Diğer yandan, Ticaret Bakanlığı sözcüsü Abdurrahman el-Hüseyin, özellikle Ramazan Bayramı’na günler kala mağaza ve alışveriş merkezlerinde önleyici tedbirlere bağlı kalmanın önemini vurguladı.

Bakanlığın, alışveriş merkezlerinin 24 saat açık kalması yönünde talimat verdiğini aktaran sözcü, salgını önlemek için yoğun zamanlarda alışverişten kaçınmak gerektiğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya