Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran ile esir takası yapılacağı haberlerini yalanladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran ile esir takası yapılacağı haberlerini yalanladı

Pazartesi, 3 Mayıs, 2021 - 09:30
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price (AFP)

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün (Pazar) İran ile esir takası yapılacağına dair haberlerin doğru olmadığını açıkladı. İran hükümeti, Lübnan merkezli bir televizyon kanalında esir takası anlaşmasının tamamlanacağına dair haberin doğru olduğunu açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Reuters’e verdiği demeçte, “Esirlerin takası için bir anlaşmaya vardığımızı söyleyen haberler doğru değil. Söylediğimiz gibi İran’da gözaltına alınan veya kaybolan vatandaşlarımızın konusu sürekli gündemimizde. Vatandaşlarımız aileleri ile kavuşana kadar asla durmayacağız” ifadelerini kullandı.

Lübnan merkezli el Mayadeen kanalı, İranlı bir yetkilinin Tahran ile Washington arasında esir takası yapılacağını ve ABD’de dondurulmuş İran fonlarının serbest bırakılacağını aktarmıştı. İran devlet televizyonu ise İranlı yetkilinin söylediklerinin doğru olduğunu açıkladı.

İranlı yetkili, Thomson Reuters Vakfı’nda proje yöneticisi olarak çalışan ve aynı zamanda İran asıllı İngiliz vatandaşı olan Nazenin Zaghari- Ratcliffe’nin İngiltere’nin İran’a olan borcunu ödediği takdirde serbest bırakılacağını belirtti.

İranlı yetkili, “İngiltere’nin İran’a 400 milyon sterlin değerindeki borcunu ödemesi karşılığında Nazenin Zaghari- Ratcliffe’nin serbest bırakılmasına dair son incelemelerimizi gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya