Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İçişleri Bakanlığı'ndan "görev belgelerine" ilişkin genelge

İçişleri Bakanlığı'ndan "görev belgelerine" ilişkin genelge

Pazartesi, 3 Mayıs, 2021 - 10:45
İçişleri Bakanlığı (Twitter)

İçişleri Bakanlığı, “Çalışma İzinleri Görev Belgelerine" ilişkin genelge yayımladı.

Genelgeye göre; muafiyet kapsamında olmakla birlikte e-başvuru sistemi üzerinden belge alamayanlar için süre iki gün daha uzatıldı.

Belgeler, 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 00.00’a kadar kullanılabilecek.

29 Nisan tarihli genelde, yeni oluşturulan çalışma izni görev belgesi formu, işveren ve çalışan tarafından elle düzenlenerek kullanılıyordu.

Bakanlık, "Genelgede muafiyet kapsamında bulunanlara yönelik iki ayrı izin sistemi detaylı olarak hatırlatıldı" diyerek şunlar kaydetti:

"Buna göre;

- Esas usul olan e-başvuru sitemi üzerinden 2 Mayıs saat 17.00’ye kadar 2.677.000 çalışma izni görev belgesinin verildiği,

- Muafiyet kapsamında olmakla birlikte e-başvuru sistemi üzerinden çeşitli nedenlerle belge alamayanlar için ise işveren ve çalışanların taahhütlerinin ve imzalarının bulunduğu, yeni oluşturulan çalışma izni görev belgesi formunun geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar uzatıldı.

Ayrıca muafiyet alanında olmasına rağmen sistem üzerinden henüz çalışma izni görev belgesi alamayan;

- İşyeri sahipleri,

- Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar,

- Kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları için de yeni düzenlemenin yapıldığı ve bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca gerekli entegrasyonların sağlandığı bildirilmiştir."

Bakanlıktan ayrıca, "Valiler ve kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde çalışma izni görev belgeleri detaylı olarak kontrole tabi tutulacağı ve herhangi bir suiistimalin tespiti halinde taahhütte bulunanlarla ilgili olarak gerekli idari/adli işlemler gerçekleştirileceği" ifade edildi.

 
Independent Türkçe


Editörün Seçimi

Multimedya