Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle 2 kardeşi tutukladı

Lübnan uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle 2 kardeşi tutukladı

Pazartesi, 3 Mayıs, 2021 - 07:45
Lübnanlı bir güvenlik görevlisi Beyrut'ta (Reuters)

Lübnan hükümetinden Pazar günü yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’a sentetik bir uyuşturucu madde olan ‘amfetamin’ kaçırmaya yönelik başarısız girişimde bulunan 2 kardeşin tutuklandığı ve bu durumun Suudi yetkililerin Lübnan ürünlerini ithal etmeyi yasaklamasına neden olduğunu belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansı’ndan aktardığı habere göre, Suudi Arabistan 23 Nisan'da, sinir sistemini uyarıcı özellikteki amfetaminin bir türü olan ‘captagon’ hapından 5,3 milyon adedinin Lübnan'dan gelen nar sevkiyatında gizlenmiş halde bulunmasının ardından  ithalat yasağı getirdi.

Lübnan İçişleri Bakanı Muhammed Fehmi, kuzeydeki Suriye sınırında uyuşturucudan yakıta ve sübvansiyonlu gıdaya kadar kaçakçılığın yaygın olduğu Bekaa vadisine yaptığı bir gezi sırasında Lübnan MTV kanalına verdiği röportajda, "Olaya adı karışanları ortaya çıkardık ve davayı takip ediyoruz" dedi.

Lübnan, olayın soruşturulması konusunda Suudi yetkililerle temas halinde.

Hizbullah, Washington ve bölgesel düşmanlarına karşı askerî operasyonlarını finanse etmek için Lübnan ve Suriye'de milyonlarca dolar değerinde küresel uyuşturucu ticaretine karışmakla suçlanıyor.

İran yanlısı milisler sınır bölgesine hakim durumda ve militanları, Suriye’de Esed güçlerinin yanında savaşmak için serbestçe hareket edebiliyor.

Suriye rejiminin, Ortadoğulu zengin gençler arasında yaygın olarak kullanılan popüler bir uyuşturucu türü olan captagon'un en büyük üreticilerinden ve ihracatçılarından biri olduğu düşünülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya