Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan’daki koronavirüs tablosu petrol fiyatlarına olumsuz yansıdı

Hindistan’daki koronavirüs tablosu petrol fiyatlarına olumsuz yansıdı

Pazartesi, 3 Mayıs, 2021 - 11:30
Bir benzin istasyonundaki benzin pompası (Reuters)

Hindistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının felaketle sonuçlanan ikinci dalgası, petrol talebindeki toparlanmayı kısa keserek, yılın ikinci yarısında gelişmiş ülkeler ve Çin’de akaryakıt talebindeki güçlü toparlanma konusundaki iyimserliği gölgede bıraktı.

Bu durum, bugün petrol fiyatlarının gerilemesine neden oldu.

Brent ham petrol Temmuz teslimi vadeli işlemleri, yüzde 0,7’ye denk gelen 48 sent düşüşle varil başına 66,28 dolara geriledi.

ABD West Texas Intermediate ham petrol ise, Haziran tesliminde 47 sent veya yüzde 0.7 düşüşle 63.11 dolara düştü.

Hindistan’daki vaka sayısı 20 milyona yaklaşırken, analistler ülkedeki kısıtlamalarla bağlantılı olarak dünyanın en büyük üçüncü tüketicisinin yakıt satışlarının Mayıs ayında keskin bir şekilde düşmesini bekliyor.

Bunun yanı sıra küresel olarak, aşılama programlarının yaygınlaşmasının, özellikle üçüncü çeyrekteki yoğun seyahat sezonunda petrol talebini artırması bekleniyor. Bu da analistleri, Brent petrol fiyatları için üst üste beşinci ayda tahminlerini artırmaya teşvik ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya