Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir savaşındaki silahlı kadın direnişçi Bouhired hastanede tedavi altında

Cezayir savaşındaki silahlı kadın direnişçi Bouhired hastanede tedavi altında

Pazartesi, 3 Mayıs, 2021 - 09:30
(AFP)

Cezayir’in başkentinde bulunan Mustafa Paşa Üniversite Hastanesi’ndeki doktorlar dün (Pazar), Cezayir bağımsızlık devriminin (1954-1962) simgesi olan Cemile Bouhired’in koronavirüs enfeksiyonunun hafif bir şekilde atlattığını, sağlık durumunun iyi olduğunu ve endişelenecek bir şey olmadığını belirtti.

Doktorlar Şarku’l Avsat’a verdikleri demeçte, Bouhired’in (85 yaşında) salgınla mücadele noktasında hastanenin özel bir biriminde ve bir sağlık ekibinin gözetimi altında olduğunu doğruladı. Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nde çalışan aynı doktorlar, Bouhired’in sağlık durumunun ciddi olmadığını belirterek bu hafta içerisinde taburcu olabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz Cumartesi Sağlık Bakanı Abdurrahman bin Buzid ile Çalışma ve Sosyal İlişkiler Bakanı el-Haşimi Cabub devrimin simge ismi Bouhired’i ziyaret etti. Ayrıca hastane yönetiminin sağlık durumlarından ötürü çok sayıda hayranının Bouhired’i ziyaret etmesine izin vermediği bildirildi. Başkentin üst kesimlerinde bulunan Bouhired’in de yaşadığı Muradiye bölgesi sakinleri, onunla ilgili büyük endişelerini dile getirdi. Sakinler aşı için acele edilmemesinden dolayı sağlık yetkililerini suçladı.

Sağlık Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Cemile Bouhired’in Kovid-19 semptomları gösterir göstermez müşahede altına alındığı söyledi. Ayrıca Bouhired’in Kovid-19 aşısı ile ilgili sosyal medyada dolaşan haberlerini yalanladı.

Tanınmış bir gazeteci tarafından yapılan bir habere atıfta bulunarak, bunun asılsız bir haber olduğunu teyit etti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, sağlık ekibinin sağlık durumunu kontrol etmek üzere Bouhired’in evine gittiği, yüksek ateş ve muayene sonucunda hastaneye nakil işlemlerinin gerçekleştiği bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya