Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran: Viyana müzakerelerinde yıpratıcı bir oyuna girmiyoruz

İran: Viyana müzakerelerinde yıpratıcı bir oyuna girmiyoruz

Pazartesi, 3 Mayıs, 2021 - 12:30
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade (EPA)

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, İran’ın Viyana’da devam eden nükleer müzakerelerde nükleer anlaşmayı canlandırmak için acelesi olmadığını ve yıpratıcı bir oyuna girmediğini söyledi.

Fars haber ajansına göre Hatipzade, bugün düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad Başkanı Yossi Cohen ile yaptığı görüşme konusunda medyaya yansıyan haberler hakkında yorum yaptı.

Hatipzade, Washington’un nükleer anlaşmaya dönmesi için uzun bir yol olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı;

“İletilen ifadeler ve bunların geçerlilik dereceleri hakkında fikir beyan edemiyorum. Söyleyebileceğim şey, İran’ın belirleyici politikasının, ABD’nin Birleşmiş Milletler’in (BM) 2231 sayılı kararı kapsamındaki tüm yükümlülüklerine tam olarak geri dönmesi olduğudur.  Dolayısıyla rehber Ali Hamaney’in de belirttiği gibi acelemiz yok ve yıpratıcı bir oyuna girmiyoruz.”

Hatipzade, bazı heyetlerin, Viyana görüşmelerinin Cumartesi günü sona ermesinin ardından, istişareler için ülkelerine döndüklerini ve önümüzdeki Cuma günü müzakereleri sürdürmek için Viyana’ya döneceklerini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya