Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, İskoçya Parlamentosu seçimlerine müdahale etmekle suçlandı

İran, İskoçya Parlamentosu seçimlerine müdahale etmekle suçlandı

Pazartesi, 3 Mayıs, 2021 - 13:15
Glasgow’da İskoçya’nın bağımsızlığını destekleyen bir gösteri (EPA)

İngiltere merkezli Henry Jackson Cemiyeti, İran’ın Birleşik Krallık’ta istikrarı bozmak amacıyla bağımsızlık yanlısı partiler lehine İskoçya parlamento seçimlerini etkilemek amacıyla dezenformasyon yaydığını öne sürdü.

Henry Jackson Cemiyeti tarafından yapılan bir araştırmada, İran rejimi adına hareket eden siber uzmanların, sahte hesaplar, gruplar ve sayfalar oluşturarak Facebook ve Twitter’da seçmenleri hedef aldığı görüldü.

The Times’a göre, söz konusu uzmanlar İskoç bağımsızlığına sempati duyan yerel halk gibi davranıyor ve gerçek kullanıcıları İngiltere’den ayrılmaya ilişkin paylaşımlar yapmaya teşvik ediyor.

Cemiyet’in raporunda, İskoçya’nın bölünmesini teşvik eden faaliyetlerdeki artışın, İran rejiminin ‘Birleşik Krallık’ın anayasal bütünlüğüne saldırmaya’ yönelik bir girişimi olduğu sonucuna varıldı.

Raporda, “Eylemler İran rejimi adına çalışan ajanlar tarafından destekleniyor, böylelikle liderleri sorumluluğu reddedebiliyor.  Burada amaç, düşmanlara zarar verirken aynı zamanda uluslararası gözetimi, hatta yaptırımları ve karşı saldırıları engelleyen bir inkar marjını korumaktır” denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya