Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kürt yetkili: Türk askeri IKBY’deki bazı noktalarda kontrolü ele geçirdi

Kürt yetkili: Türk askeri IKBY’deki bazı noktalarda kontrolü ele geçirdi

Salı, 4 Mayıs, 2021 - 09:45
Fotoğraf (Arşiv_AFP)

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) bir yetkili, Türk ordusunun bölgenin farklı bölgelerinde PKK militanlarıyla devam eden çatışmaların ardından dün bölgedeki Kista Dağı zirvesinde önemli yerleri ele geçirdiğini öne sürdü.

Kani Masi Nahiyesi yöneticisi Serbest Akravi DPA’ya yaptığı açıklamada, Türk ordusunun PKK militanları arasında birkaç gün süren çatışmalardan sonra, Kista Dağı’nın derinliklerinde militanların üs ve saklanmak için kullandığı tüneller ve alanları ele geçirmeyi başardığını söyledi.

Kista Dağı’nda Kani Masi ve Haruri bölgeleri ile Duhok şehrinin kuzeydoğusundaki Amadiye’ye bağlı Avaşin ve Basiyat’ta her gün şiddetli çatışmaların devam ettiğini dile getiren Akravi, “Yaklaşık dört gün önce askeri operasyonların başlamasından bu yana, Türk savaş uçakları PKK militanlarının mevkileri ve karargahlarının varlığıyla bilinen dağlık bölgeleri hedef aldı” dedi.

Akravi ayrıca, Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’nın Pençe-Yıldırım operasyonu PKK’nın kullandığı sığınak ve mühimmatların imha edildiğine ilişkin açıklamasına atıfta bulundu.

Irak hükümeti ise, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Irak'ın kuzeyindeki üs bölgesine yaptığı ziyaret nedeniyle Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’na protesto notası iletti.

Dışişleri Bakanlığı, Irak topraklarına yönelik egemenlik ihlallerin kabul edilmediğini dile getirerek, Akar’ın IKBY toprakları içerisindeki operasyon bölgesini Bağdat ile koordinasyon olmaksızın ziyareti nedeniyle duyduğu rahatsızlığı ifade etti.

Bakanlık, bu tür yaklaşımların sürdürülmesinin dostane ilişkilere zarar verdiğini, iyi komşuluk ve ilgili uluslararası yasalara aykırı olduğunu da belirtti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya