Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore aşıları koronavirüse karşı nihai bir çözüm olarak görmüyor

Kuzey Kore aşıları koronavirüse karşı nihai bir çözüm olarak görmüyor

Salı, 4 Mayıs, 2021 - 13:00
Pyongyang’da maskeyle dolaşan vatandaşlar (Reuters-Arşiv)

Kuzey Kore, aşıların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını için nihai bir çözüm olmadığını vurgulayarak, vatandaşları virüsle uzun vadeli bir mücadeleye hazırlanmaya çağırdı.

İktidardaki Kore İşçi Partisi’nin resmi yayın organı Rodong Sinmun gazetesinde çıkan haberde, “Diğer ülkelerdeki büyük ölçekli salgınlar ve düzensiz aşılama programları, aşıların nihai çözüm olmadığını gösteriyor. Diğer ülkelerdeki vakalar, aşıların kapsamlı bir çözüm olmadığına dair ek kanıtlar sağlıyor” denildi.

Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap’a göre haberde, çok etkili olduğu düşünülen bazı aşıların ölüm de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olduğuna ve bu nedenle birçok ülkenin bu aşıları bunları kullanmayı bıraktığına dikkat çekildi.

Ayrıca gazete, aşı yapıldıktan sonra bile herkesin koronavirüse yakalanabileceği konusunda uyardı.

Kuzey Kore, geçen yıl araştırmacıların aşı geliştirmek için klinik araştırmalar yürüttüğünü duyurdu, ancak resmi medya bu testlerde başarılı olup olunmadığını henüz açıklamadı.


Editörün Seçimi

Multimedya