Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak 10 günlük sokağa çıkma yasağı uygulayacak

Irak 10 günlük sokağa çıkma yasağı uygulayacak

Çarşamba, 5 Mayıs, 2021 - 11:00

Irak hükümeti dün (Salı), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek için ülke genelinde 12 Mayıs’tan başlayarak 10 günlük sokağa çıkma yasağı uygulamaya karar verdi.

Irak Başbakalık Basın Bürosu'ndan yapılan  tarafından yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun dün yapılan oturumunda, Sağlık ve Ulusal Güvenlik Kurulu’nun salgının yayılmasının önlenmesi için sosyal mesafe ve diğer tedbirlerin uygulanmasının yanı sıra, 12 Mayıs’tan 22 Mayıs’a kadar 10 günlük bir süre için kapsamlı sokağa çıkma yasağı uygulanmasına yönelik tavsiyesini onayladığını duyurdu.

Söz konusu kararın Sağlık ve Çevre Bakanlığı’nın son zamanlarda Irak genelinde vaka sayılarında artış kaydetmesinin ardından geldiği açıklandı.

Açıklamada sokağa çıkma yasağının, tüm buluşmaların yasaklanmasının yanı sıra, alışveriş merkezlerinin, restoranların, kafeteryaların, kafelerin, sinemaların, parkların, etkinlik ve düğün salonlarının, yüzme havuzlarının ve spor salonlarının kapatılmasını içerdiği belirtildi.

Irak Sağlık ve Çevre Bakanlığı dün yayınladığı bir raporda koronavirüs nedeniyle son 24 saat içinde 42 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve ülke genelinde salgının başlangıcından bu yana kaydedilen toplam can kaybının 15 bin 608’e ulaştığını belirtti.

Bakanlığın raporunda, 6 bin 143 yeni vakanın kaydedilmesi ile Irak’ta kaydedilen toplam vaka sayısının bir milyon 86 bin 141’e yükseldiği açıklandı.

Raporda 7 bin 242 hastanın daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen kişi sayısının 971 bin 793’e yükseldiği belirtildi. Rapora göre, koronavirüs enfeksiyonlarının doğrulanması için hastaneler tarafından son 24 saatte 38 bin 609 laboratuvar testi gerçekleştirildi. Böylece gerçekleştirilen toplam test sayısı 9 milyon 484 bin 523’e yükseldi.

Bakanlık Kovid-19 aşıları olan toplam kişi sayısının 393 bin 104’e ulaştığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya