Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD heyetini karşılayan Salih ile Kazimi, dengeli ilişki kurmanın önemini vurguluyor

ABD heyetini karşılayan Salih ile Kazimi, dengeli ilişki kurmanın önemini vurguluyor

Görüşmelerde Washington ile Bağdat arasındaki stratejik diyalog çıktılarının aktifleştirilmesi ele alındı
Çarşamba, 5 Mayıs, 2021 - 15:15
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, dün Brett McGurk ve beraberindeki heyeti ağırladı (Irak Cumhurbaşkanlığı)

Bölgesel gerilimleri hafifletme çağrısında bulunan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, tüm bölgedeki güvenlik ve çevre sorunlarıyla mücadelede Irak’ın önemine değindi. ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Beyaz Saray'da iktidara gelmesi ardından ilk defa Bağdat’ta üst düzey bir ABD heyetini ağırlayan Salih, “Irak, krizleri yatıştırma, bölgedeki gerilimi azaltma yollarını desteklediği dengeli bir politika izliyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Salih açıklamasında, “Güvenliği ve egemenliğinin sağlamlaştırılmasıyla Irak'ın antik çağlardan beri Mezopotamya’daki özel coğrafi konumu; terörle, aynı zamanda iklim değişikliği ve çölleşme gibi çevresel meselelerle mücadelede, bölgesel ve uluslararası ortak çalışma sistemleri aracılığıyla işbirliği yoluyla temiz enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilir idaresini teşvik etmek için çalışmada merkezi bir faktör ve başlangıç ​​noktasıdır” vurgusunda bulundu.

Açıklamaya göre, “Görüşmede iki ülke arasındaki ikili ilişkiler, bunları iki ülke arasındaki stratejik diyalog ve ortak çıkarlar bağlamında siyasi, güvenlik, ekonomik ve kültürel alanlarda sağlamlaştırma yolları ele alındı. Aynı zamanda terörle mücadelede çalışmaya devam etmenin, terörün tüm bölgedeki kökünü kazımanın önemi üzerinde duruldu”.

Ulusal Güvenlik Konseyi Ortadoğu Koordinatörü Brett McGurk başkanlığındaki ABD heyetinde, ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Derek Chollet, Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Bakan Yardımcısı Joey Hood ve Orta Doğu İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Dana Stroul da yer aldı.

ABD heyetini karşıladığı sırada, Bağdat ile Washington arasındaki stratejik diyaloğun çıktılarını harekete geçirmenin gerekliliğine değinen Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi’nin medya ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, çeşitli alanlardaki koordinasyonun ele alındığı toplantıda ekonomik, kültürel ve ticari alanlardaki işbirliğinin geliştirilip yaygınlaştırılması üzerine duruldu. Açıklamada, “Irak'taki bazı sağlık kurumlarının rehabilitasyonuna destek sağlanmasının yanı sıra sağlık alanı ve koronavirüs salgınıyla mücadeledeki işbirliği tartışıldı” ifadelerine başvuruldu.

Başbakan Danışmanı Dr. Hüseyin Allavi, Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Irak-ABD ilişkileri, 18 yılın ardından, Irak hükümeti ile ABD hükümeti arasındaki stratejik çerçeve anlaşması veya Irak’ın terörist DEAŞ kalıntılarını defetme yönünde Uluslararası Koalisyon’daki yeri ışığında entegre işbirliği ve stratejik ortaklık mekanizmalarını harekete geçirmeye doğru ilerledi. Irak hükümeti, terörist DEAŞ kalıntılarına karşı savaş ve terörle mücadelenin gereklerine göre durumu mekanizmaları konusundaki tartışmanın ardından danışman sayısını 5 bin 200'den 2 bin 500'e düşürmeyi, bir zaman çizelgesi belirlemeye yaklaşmayı başardı. Irak-ABD ilişkileri, güvenlik açısından ekonomi ve yatırıma doğru kayıyor. Bu nedenle Başbakanı Kazimi, üçüncü aşamasında Irak-ABD stratejik diyaloğu çıktılarına odaklanıyor. Irak dosyası üzerinde çokça duran McGurk ise Irak hükümetleriyle koordineli bir şekilde çalışarak Irak siyasi güçleriyle görüşmelerde bulundu. Çeşitli alanlarda koordinasyon ve ortak işbirliği, stratejik diyalog çıktılarının aktifleştirilmesi vurgusu, ekonomik, kültürel ve ticari alanlardaki işbirliğinin geliştirilip yaygınlaştırılması, ilişkilerin geliştiğinin ve ABD ile Irak hükümetleri açısından Arap bölgesindeki öneminin bir işaretidir.”


Editörün Seçimi

Multimedya